Arama sonuçları

Kurs açmak isteyen ‘diplomasını’ gösterecek

Kurs açmak isteyen ‘diplomasını’ gösterecek

Kurs açmak isteyen ‘diplomasını’ gösterecek. Eğitimi uygun olan kurs açabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerbundan sonra özel öğretim kursları başta olmak üzere kurs açacaklardan alanına uygun diploma göstermesi istenecek. Şu anda açık olan kurumlarda da bu yönde düzenlemelerin yapılması gerekecek. Ayrıca özel öğretim kurslarında ortak olanların uyruğunu gösterir bir belge de gerekiyor. Bu da “yabancı ortak” soruşturması anlamına geliyor. Çünkü yenilenen yönetmelikte yabancı ortağı olan eğitim kurumlarının bu ortaklığı 30 gün içinde bitirmemeleri durumunda kapatılmaları gündeme gelecek. 

MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde kurs kurucuları ile ilgili düzenlemeler şöyle: 

UYRUKLAR KONTROL EDİLECEK

Kurucu tüzel kişi ise kuruluş amaçları içinde özel öğretim kurumu işletmeciliği yapılacağına ilişkin ifade ile ortakların ve ortaklar arasında tüzel kişiler varsa o tüzel kişilerin de uyruğunun yer aldığı ve tüzel kişinin niteliğine göre Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde yayımlanmış ana sözleşme, tüzük ya da vakıf senedinin ve varsa değişikliklerinin örneği.

ÖZEL MOTORLU TAŞIT KURACAK HANGİ DİPLOMAYI VERECEK?

Özel motorlu taşıt sürücü kursu açacaklardan kurucu gerçek kişi ise kurucunun, kurucu tüzel kişi ise kurucu temsilcisinin üniversitelerin makine, motor, otomotiv, mekatronik, otobüs kaptanlığı, ulaştırma ve trafik bölümü ve benzeri lisans veya ön lisans programlarından mezun olduğuna dair belge veya herhangi bir motorlu taşıt sürücü kursunda en az üç yıl eğitim personeli olarak çalıştığına dair belge.

ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON AÇACAKSANIZ DİKKAT

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi açacaklarda kurucu gerçek kişi ise kurucunun, kurucu tüzel kişi ise kurucu temsilcisinin üniversitelerin eğitim fakültelerinden mezun olduğuna, öğretmen/uzman öğretici olarak atanabileceğine veya herhangi bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde en az üç yıl eğitim personeli olarak çalıştığına dair belge.

ETÜT MERKEZİ AÇACAKLARDAN ÖĞRETMENLİK BELGESİ İSTENECEK

Özel öğrenci etüt eğitim merkezi veya özel öğretim kursu açacaklarda kurucu gerçek kişi ise kurucunun, kurucu tüzel kişi ise kurucu temsilcisinin üniversitelerin eğitim fakültelerinden mezun olduğuna veya öğretmen/uzman öğretici olarak atanabileceğine ilişkin belge.”

GEÇİCİ MADDE İLE FAALİYETTE OLANLARA SÜRE VERİLDİ

Yönetmelikte geçici bir madde ile şu anda faaliyette olan kurumlara istenen yönde düzenleme yapmaları için 1 Ağustos 2018 tarihine kadar süre tanındı. Bu madde bu düzenlemeyi şöyle açıklıyor: 

“Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte faaliyette bulunan özel motorlu taşıt sürücüleri kursları, özel öğrenci etüt eğitim merkezleri, özel öğretim kursları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin mevcut kurucu gerçek kişileri için bu yönetmelikte belirtilen şartlar aranmaz. Tüzel kişiler ise kurucu temsilcilerini 1 Ağustos 2018 tarihine kadar bu Yönetmelikte belirtilen şartlara uygun olarak belirler.

16-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş