Arama sonuçları

LGS: Bu kez de azınlık öğrencilerinde puan tartışması

LGS: Bu kez de azınlık öğrencilerinde puan tartışması

LGS: Bu kez de azınlık öğrencilerinde puan tartışması. Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarının hesaplanmasıyla ilgili tartışma bitmiyor. LGS’de yabancı dil puanlarının ayrı ayrı  hesaplanması yüzünden doğru yanıt ortalaması yüksek Almanca ve Fransızca dillerinden sınava giren öğrenciler İngilizceden sınava girenlere göre 6 ile 8.5 puan arasında daha az puan almıştı.

Velilerin Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) itirazları sonuç bulmuş ve bakanlık dün gece puanları tekrar hesaplanmıştı. Öğrencilerin de puanları 6 ile 8.5 artarken, yüzdelik dilimleri de yükseldi.

 

LGS: BU KEZ DE AZINLIK ÖĞRENİLERİNDE PUAN TARTIŞMASI

Bu kez ise tartışma azınlık okullarında okuyan ve kendi dinlerinden soru yanıtlayan Musevi ve Ermeni öğrencileriyle ilgili. Bu öğrencilerin velileri de “din” dersi sorularının İslam ve Hıristiyan dininden sınava girenler için ayrı hesaplandığını söylüyor. Dil sınavındaki gibi din sınavında da aynı sorunun yaşandığını söyleyen veliler, bakanlığa puanlarının düzeltilmesi için başvurdu.

Sınava giren 971 bin öğrenci arasında Ermeni okullarında okuyan 201, Musevi okullarında okuyan 36 öğrenci kendi dinlerinden hazırlanan soruları çözdü.

DİN DERSİ PUANLARI DA AYRI HESAPLANDI

970 binden fazla öğrenci ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi sorularını yanıtladı. Ancak yabancı dil dersleri gibi din dersi puan hesaplamasında da her dinin sorularının ayrı hesaplandığını söyleyen veliler şöyle konuşuyor:

“LGS’de sayıca az azınlık öğrencileri kendi dinlerinden soruları çözdü. Ama İslam dinini çözen öğrenci sayısı çok yüksek. Tıpkı Fransızca ve Almanca’da olduğu gibi din dersinde de bu sorular kendi içlerinde ayrı hesaplandı. Bu da Hıristiyan din sorularını cevaplayan öğrencilerde puan kaybına neden oldu. Bu haksız hesaplamanın düzeltilmesini istiyoruz.

 

MEB’E İTİRAZ İÇİN BAŞVURDULAR

Çocukları azınlık okullarında okuyan veliler de bakanlığa başvurarak, hesaplamanın yeniden yapılmasını istedi. Bakanlık henüz bir yanıt vermedi. 147’yi arayan ailelere de dilekçe yazmaları önerisinde bulunuldu.

 

HESAPLAMADA NE OLMUŞTU?

LGS puan hesaplamasında ortalamaları düşük derslerden doğru yapan öğrenciler daha yüksek puan aldı. Almanca ve Fransızcadan sınava giren yaklaşık 700 öğrencinin ortalaması yüksek, İngilizceden sınava girenlerin ortalaması düşük olunca da İngilizceden doğru yapanların puanları yükseldi. Bu öğrenciler için yabancı dil katsayısı da 1’den 1.47’lere çıktı. Bu hesaplama yöntemi yüzünden Almanca ve Fransızca çözenlerin puanları 6 ile 8.5 puan düşük geldi. MEB, hatayı düzeltince puanlar ve yüzdelik dilimler de yükseldi.

YARGI YOLUYLA GERİ DÖNEBİLECEKLER

Ama bu öğrenciler daha önceki puanlarına göre Amerikan Robert, Alman, Saint Joseph Fransız lisesi gibi kontenjanları dolan okullara 6 ya da 8.5 eksik puan yüzünden giremedi. Şimdi bu öğrenciler için nasıl bir yol izleneceği merak konusu. Okullar, ‘Bizim hatamız yok, bakanlık puanlarını kullandık’ derken, hukukçular da yürütmeyi durdurma kararı verilmesi durumunda bu öğrencilerin ayrı kontenjanla bu okullara girebileceklerini söylüyor.

 

06-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş