Arama sonuçları

LGS: Hangi liseye gidecekleri belli değil

LGS: Hangi liseye gidecekleri belli değil

LGS: Hangi liseye gidecekleri belli değil. LGS Nakil komisyonundan ses yok. Yarın 2018-2019 öğretim yılı başlıyor. Yaklaşık 18 milyon öğrenci için yaz tatilinin ardından yeni öğretim yılı başlamış olacak. Ancak Liseye Geçiş Sistemi’nde (LGS) açıkta kalan öğrenciler ne olacak? Bu öğrenciler bir okula yerleşti mi?

Okullar yarın açılıyor. Ama binlerce öğrenci “okul belirsizliği” yaşıyor. 4 kez yapılan LGS nakil uygulamasının ardından açıkta kalan öğrenci sayısı açıklanmadı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) açıkta kalan öğrenciler için il ve ilçelerde nakil komisyonları kurulduğunu açıkladı.

LGS: HANGİ LİSEYE GİDECEKLERİ BELLİ DEĞİL

LGS’de son nakil dönemi yerleştirme sonuçlarının da açıklanmasının ardından açıkta kalan öğrenciler yani sınavla ya da yerel yerleştirmeyle yerleşemeyen öğrenciler 10-14 Eylül'de il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurdu. Komisyonların bu öğrencileri boş kontenjanı bulunan okullara yerleştireceği açıklandı. Komisyonların yerleştirme sonuçları 16 Eylül 2018 tarihinde açıklanacaktı. Ancak veliler, nakil komisyonlarının yerleştirme sonuçlarının açıklanmadığını söylüyor.

İSTEMEDİKLERİ OKULLARA YERLEŞTİLER

Nakil komisyonlarında kendilerine sadece meslek ve imam hatip liselerinde boş kontenjan olduğu bilgisi verildiğini söyleyen veliler, “Bu okulları tercih etmemiz istendi” diyor.

Bu arada LGS’de mağduriyetlerin son bulmadığına değinen veliler, şöyle diyor:  “Sorun sadece açıkta kalan öğrenciler değil, aynı zamanda istemedikleri okulları tercih edebilmek için listelerine meslek liselerini yazan ve çocukları oraya yerleşenler ne olacak?”

 

 

16-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş