Arama sonuçları

LGS: Puan ve yüzdelik dilimler sil baştan hesaplandı

LGS: Puan ve yüzdelik dilimler sil baştan hesaplandı

LGS: Puan ve yüzdelik dilimler sil baştan hesaplandı. Liseye Geçiş Sınavı'nda (LGS)  yabancı dil puanlarının ayrı hesaplanması yüzünden doğru cevap ortalamaları yüksek olan Almanca ve Fransızca dilinden sınava girenler,  İngilizceden sınava girenlere göre 6 ile 8.5 puan daha az puan almıştı. Velilerin itirazı sonuç verdi.

LGS: PUAN VE YÜZDELİK DİLİMLER SİL BAŞTAN HESAPLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) puanları dün gece tekrar hesapladı ve düzeltti. Bu öğrencilerin LGS puanı 6 ile 8.5 arttı ve yüzdelik dilimleri de değişti.

Ancak aralarında Amerikan Robert, Alman, Saint Joseph Fransız lisesi gibi kontenjanları dolan okullara 6 ya da 8.5 eksik puan yüzünden giremeyen öğrenciler olduğunu söyleyen veliler bu kez de “Çocuklarımızın bu hak kaybı nasıl giderilecek?” diyor.

HATA NEREDEN KAYNAKLANIYORDU?

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarının açıklanmasından sonra veliler yabancı dilde yapılan farklı hesaplamanın aynı sonuçlara sahip öğrenciler arasında adaletsizliğe neden olduğunu saptamıştı.

Buna farklılığa da LGS’de standart puan hesaplamasının ortalaması düşük derslere daha fazla puan verilerek yapılması neden olmuştu.  Bu durumda Almanca ve Fransızca dillerinden sınava giren öğrencilerin çoğu özel okulda okuduğu için doğru "ortalaması" yüksek olmuş, ortalaması düşük olan İngilizcede doğru yapanlara göre yaklaşık 6 ile 8.5 puan arasında puan kaybetmişti.

İNGİLİZCEYE KARŞI FRANSIZCA VE ALMANCA KAYBETTİ

Veliler, yaşanan sorunu şöyle dile getirmişti:

 “Yabancı dil sınavı her dil için ayrı değerlendirildi. Ortalaması düşük derslerden doğru yapanlar daha yüksek puan aldı. Özel okullarda okudukları için Almanca ve Fransızca derslerinden sınava giren yaklaşık 700 öğrencinin ortalamalarının yüksek olunca onlar daha düşük puan aldı. İngilizceden sınava giren 970 bin öğrencinin ortalaması düşük olduğu için de bu dersten doğru yapanların puanı daha yüksek geldi. İngilizcede 1 olan yabancı dil katsayısı yaklaşık 1.742'ye ulaştı. Bu da sınavda aynı doğru, yanlışlara, boşlara sahip öğrenciler arasında 6 ile 8.5 puanlık farka neden oldu. Bu adaletsizlik yabancı dil sonuçlarının Fransızca, Almanca ve İngilizce için ayrı ayrı hesaplanmasından kaynaklandı. Bu puanlar ayrı değil, birlikte hesaplanmış olsa bu adaletsizlik olmayacaktı." 

KILAVUZDA DA YER ALMIYOR

LGS kılavuzunda da yabancı dil puanlarının ayrı hesaplanacağına dair bir bilgi olmadığını söyleyen veliler, bakanlığa bu hesaplamayı düzeltmesi için itiraz etmişti.

YÜZDELİK DİLİMLER VE PUANLAR DEĞİŞTİ

MEB, dün gece Almanca ve Fransızcadan sınava giren öğrencilerin puanlarını tekrar hesapladı. Bu öğrencilerin puanlarında 6 ile 8.5 puanlık artış olurken, yüzdelik dilimleri de değişti.

KONTENJAN DOLAN OKULLARA GİREMEYECEKLER

Çocuğunun puanı ve yüzdelik diliminde nasıl bir değişiklik olduğunu bakın bir veli nasıl anlattı:

“Kızım Fransızcadan sınava girdi. İngilizceden sınava giren aynı doğru ve yanlışlara ve boşlara sahip öğrenciyle arasındaki fark 8.5 puandı. Bu düzeltmeden sonra sıralamada 800 kişi yükseldi. Puanı 454. 5933 iken, puanı 463.0483 oldu. Genel yüzdelik dilimi 0.22’den 0.12’ye yükseldi. İl yüzdelik dilimi de 0.32’den 0.19’a çıktı. Benim çocuğum çok istediğimiz okula zaten girmişti. Ama bu hatalı hesaplama yüzünden 6, 7, 8 puanla Robert, Alman ya da kontenjanını dolduran okullarda kayıt hakkını kaybeden öğrenciler ne olacak? Kayıtları kapanan okullara bu çocuklar bu hatalı hesaplama yüzünden giremedi.”

Bir başka veli şöyle konuştu: “Benim kızım Alman Lisesi’ne bu hesaplama yüzünden giremedi. Ne olacak şimdi? ”

DEVLET LİSELERİ İÇİN DE TERCİHLERİ DEĞİŞTİRECEK

Çocuğu Almancadan sınava giren bir başka veli ise puan düzeltilmesinden sonra yüzdelik dilimlerin de değiştiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Biz devlet liseleri için tercih yapacaktık. Bu düzeltmeden sonra tercih listemizi değiştireceğiz. Giremeyeceği okullara bile şimdi girme şansı olacak. Yabancı liseler için bu hesaplamayı düzeltmedi geç kaldılar ama en azından devlet liseleri için tercih yapacaklar doğru puanlamayı ve yüzdelikleri kullanabilecekler.

06-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş