Arama sonuçları

LGS puanları açıklandı: Puanlar düşük, yüzdelik dilimler yüksek

LGS puanları açıklandı: Puanlar düşük, yüzdelik dilimler yüksek

LGS puanları açıklandı: Puanlar düşük, yüzdelik dilimler yüksek. Geçtiğimiz 2 Haziran’da yapılan Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) 1 milyon 9 bin 260 öğrenci başvurdu. Bu öğrencilerin 971 bin 657’si sınava girdi. 112 öğrenciye evde, 4 öğrenciye ise hastanede sınav hizmeti verildi.

Sonuçları sınavla öğrenci alacak 1367 devlet lisesine yerleştirmede ve LGS puanıyla öğrenci alan özel liselere kayıtlarda kullanılacak olan Liseye Geçiş Sınavı’nda (LGS) puanlarının geçen yıla göre düşük olduğu görüldü.

 LGS PUANLARI AÇIKLANDI: PUANLAR DÜŞÜK, YÜZDELİK DİLİMLER YÜKSEK

Öğrenciler, LGS sonuçlarına Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) sonuc.meb.gov.tr adresinden ulaştı. Sınav sonuçlarına bakıldığında ise LGS'nin zorluğunun puanlara da yansıdığı görülüyor. Geçen yıla kıyasla öğrencilerin puanları düşük, ama yüzdelik dilimleri daha yüksek. 

126 BİN KONTENJANA YERLEŞECEK

Öte yandan, daha önce sınavla öğrenci alacak okullara ilişkin yayımlanan kılavuzda Türkiye genelinde 303'ü fen lisesi, 89'u sosyal bilimler lisesi, 228'i Anadolu lisesi, 297'si imam hatip lisesi, 26'sı mesleki ve teknik Anadolu lisesi olmak üzere 943 proje okulu ile alan bazlı program uygulayana 423 mesleki ve teknik lise olmak üzere toplam bin 367 ortaöğretim kurumu merkezi sınavla öğrenci alacağı duyurulmuştu.

Sınavla öğrenci alacak liselerin kontenjanı 126 bin 510 olarak belirlenmişti.

YARIŞ 78 BİN KONTENJAN İÇİN

Ancak velilerin büyük çoğunluğu çocuklarını Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerine göndermek istiyor. Bu durumda da asıl yarış bu okulların yaklaşık 78 bin kontenjanı için yapılacak.

ÖZEL OKULLARDA KAYIT DÖNEMİ BAŞLIYOR

LGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte önce aralarında yabancı ve özel liselerin olduğu özel okullarda kayıt dönemi başlayacak. Bu liselerde kayıtlar 11 Temmuz’da bitecek.

Devlet liseleri için tercih dönemi ise 2-13 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Özel liselere kayıt yaptıranlar devlet liseleri için tercih yapamayacak.

BELGEDE NELER VAR?

MEB'in sonuc.meb.gov.tr adresinden TC kimlik numaralarıyla giriş yaparak edinecekleri sınav sonuç belgesinde öğrencilerin Merkezi Sınav Puanı'nın (MSP) yanı sıra genel yüzdelik dilimi ile il yüzdelik dilimi de bulunuyor.

LGS YERLEŞTİRME KILAVUZUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YOK 

LGS puanları ile açıklanacağı duyurulan LGS yerleştirme kılavuzu ise gece 23.10'da açıklandı. 

 

26-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş