Arama sonuçları

LGS yerleştirme sonuçları açıklanıyor

LGS yerleştirme sonuçları açıklanıyor

LGS yerleştirme sonuçları bugün açıklanıyor. 1.2 milyon öğrenci ve ailesi için heyecanlı bekleyiş sürüyor.  Liseye Geçiş Sistemi’nde (LGS) sınav ve tercihlerin ardından yerleştirme sonuçları da bugün açıklanacak.

LGS’de hem yerel hem de sınavla öğrenci alan liseler için yerleştirme sonuçları açıklanacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sonuçları e-okul üzerinden açıklamış olacak. Ancak LGS yerleştirme sonuçlarının ne zaman açıklanacağı henüz netlik kazanmadı.

LGS YERLEŞTİRME SONUÇLARI BUGÜN AÇIKLANIYOR

LGS yerleştirme işleminde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önce sınavla öğrenci alan okullar için yaptığınız tercihleri dikkate alacak. Eğer bu tercihlerinizden birine yerleştiyseniz, yerel yerleştirme ve yaptıysanız pansiyonlu okullar tercihleri dikkate alınmayacak.

SINAVLA YERLEŞEMEYENDE YEREL’E BAKILACAK

 

Eğer LGS puanınızla yani sınavla öğrenci alan okullardan birine yerleşemediyseniz bu kez bakanlık yerel yerleştirme tercihlerinizi dikkate alarak, yerleştirme işlemini yapacak. Burada da bir okula yerleşemezseniz o zaman pansiyonlu okul tercihi yaptıysanız bunlara bakacak.

 

İKİSİNE DE YERLEŞEMEYEN AÇIK LİSEYE

 

Yani sırasıyla sınavla, yerel yerleştirmeyle ya da yaptıysanız pansiyonlu okul tercihlerinize bakılacak. Bunlardan herhangi birine yerleşemeyen öğrencileri ise bakanlık otomatik olarak açık liseye kaydedecek.

Yerleştirme sonuçlarının açıklandığı gün aynı zamanda okullarda da boş kontenjanları görebileceksiniz.

 

4 KEZ NAKİL UYGULAMASI YAPILACAK

 

Sonuçların açıklanmasının ardından ise LGS yerleştirmelerinde nakil uygulamasına geçilecek. 6 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında 4 kez nakil uygulaması yapılacak. Nakillere yerleşen, açıkta kalan ve özel okullara kesin kayıt yaptıran öğrenciler de katılacak.

Özel okullarda ise kayıtlar ilk nakil sonuçlarının açıklanacağı 13 Temmuz’dan itibaren tekrar başlayacak.

 

29-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş