Arama sonuçları

LGS'de ilk oturum 'sözel bölüm' başladı

LGS'de ilk oturum 'sözel bölüm' başladı

Bu yıl dördüncü kez yapılan Liseye Geçiş Sınavı'nın  (LGS) ilk oturumu sözel bölüm başladı.  8’nci sınıfta okuyan öğrenci sayısı 1 milyon 246 bin 214 öğrencinin kaydı sınava girmeleleri için otomatik olarak yapılmıştı. 1 milyonun üzerinde öğrencinin sınava girdiği tahmin ediliyor.

Sabah erken saatlerden itibaren öğrenciler yanlarında aileleri ile birlikte sınavlara girecekleri okulun önüne geldi. Çocuklarından okul bahçesinin önünde ayrılan aileler çocuklarını "başarı" dilekleriyle sınava gönderirdi. Öğrenciler kimlik belgeleri kontrol edilerek, salonlara alındı.

Sınav,  973 yurtiçi ve 4 yurt dışı sınav merkezinde, 17 bin 793 okulda ve 82 bin 355 salonda gerçekleşiyor.

İLK OTURUM 75 DAKİKA

İki oturum halinde gerçekleştirilecek sınavda ilk oturum sözel bölümde 20 Türkçe, 10'ar T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. Birinci oturum 10.45'te sona erecek.

Soru başına 1.5 dakika olacak. Ardından 45 dakikalık mola verilecek. İkinci oturum ise 11.30'da başlayacak ve 12.50'de sona erecek. İkinci oturum sayısal bölümde matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve 80 dakika süreleri olacak. Soru başına 2 dakika süre olacak.

SOKAĞA ÇIKMA MUAFİYETİ

Sınava girecek öğrenciler ile beraberlerindeki refakatçi ve/veya yakınları, 07.00-15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

SALGIN İÇİN ÖNLEMLER ALINIYOR

Sınavda Kovid-19 tedbirleri alınıyor

Kovid-19 tedbirleri kapsamında veliler okul bahçesine alınmadı.

Sınav görevlileri temas gerektiren işlemlerde cerrahi eldiven kullandı. Sınav binalarında yedek maske ve el antiseptiği bulunduruldu.

Sınava girerken öğrenciler arasında sosyal mesafenin korunması ve kapı önlerindeki yığılmalar engellendi.

Okul bahçesi ve koridorlarında maske takmak mecburi olacak. Ancak sınav salonunda sıralar arasında yeterli sosyal mesafe bulunacağından isteyen öğrenciler, sınav esnasında maskesini çıkarabilecek.

Sınava girecek öğrenciler ile sınav görevlilerinin Kovid-19 risk durumları takip edildi. PCR testi pozitif ve temaslı olan öğrencilerin ayrı salonlarda, gerekirse ayrı binalarda sınava alınması için planlama yapıldı.

LGS puanları 30 Haziran'da açıklanacak

06-06-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş