Arama sonuçları

MEB ile YÖK karşı karşıya: YÖK'ün haberi yok

MEB ile YÖK karşı karşıya: YÖK'ün haberi yok

MEB ile YÖK karşı karşıya: YÖK’ün haberi yok. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından duyurulan yeni lise modeli ile bu modele göre yapılacağı açıklanan üniversite sınavı konusunda YÖK’ün haberinin olmadığı ve bilgi verilmediği ortaya çıktı. Bu arada önümüzdeki yıl 12'nci sınıflarda da ders  sayının azaltılacağı açıklaması da öğrencileri tedirgin etti. Oysa liselerde yapılacak her ders değişikliği üniversite sınavlarını yakından ilgilendiriyor.

Bu nedenle biz de YÖK’e yeni lise modeli ile ilgili görüşlerini sorduk.

MEB İLE YÖK KARŞI KARŞIYA: YÖK'ÜN HABERİ YOK

YÖK yetkilileri ile yaptığımız görüşmede, açıklanan lise modeli ve buna dayanan ile ilgili kurumun bilgisinin olmadığı belirtildi. Ayrıca Selçuk, gelecek yıl 12’nci sınıflar için ders azaltılmasının söz konusu olacağını da dile getirmişti.

 

YÖK ÖĞRENCİLERE NE MESAJ VERDİ?

 

Bu da 2020 yılında üniversite sınavlarına Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek öğrencilerde “Sınav değişiyor mu?” kaygısına neden olmuştu. YÖK yetkileri ise gelecek yıl sınava girecek öğrencilere mesaj vererek, “kaygı duymayın, belirsizlik yok” dedi.

İşte YÖK yetkililerinin sorularımıza verdiği yanıtlar:

BİZE BİLGİ VERİLMEDİ

 

- MEB tarafından açıklanan yeni lise modeline ilişkin Bakanlık tarafında YÖK’e iletilen herhangi bir bilimsel rapor, çalışma veya yazı bulunmamaktadır.

 

UYGULANAN ÜNİVERSİTE SINAVI SORUNSUZ

 

Mevcut giriş sistemi ülkemizi temel yeterlilik, sözel ve sayısal okur yazarlık ile tanıştıran, ortaöğretimi müfredat dahil pek çok açıdan destekleyen, ezbercilik yerine  muhakeme ve analizi öne çıkaran,  sistemsel olarak  doluluk oranlarının yükselten bir kurguya sahiptir ve ilk sene sorunsuz bir şekilde uygulanmıştır.

 

ÜNİVERSİTE SINAVINDA DEĞİŞİKLİK YOK

 

- YÖK olarak gündemimizde üniversiteye giriş sisteminde hali hazırda  yeniliğe gitme gibi bir düşüncemiz olmadığı gibi bu hususta yeni bir çalışmamız da bulunmamaktadır.

 

PİYASA KAVRAMINDAN UZAK SİSTEM

 

- 2024 yılında, yeni lise modelinin ilk mezunlarının verileceği dönemde, yani 4-5 yıl sonra zamanı gelince elbette YÖK olarak bir değerlendirme yapılacaktır... Fakat bu değerlendirme her zamanki gibi yine “piyasa” kavramından uzak, fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramları etrafında olacaktır. 

BİLİNMEZ ÜZERİNE İNŞAA EDİLEMEZ

- Yeni modelin henüz bilinmeyen, öngörülemeyen  sonuçlarına göre YÖK’ün 4-5 sene önceden harekete geçip YKS de düzenlemeye yönelmesi yani bir bilinmez üzerine sistem inşa etmeye çalışması söz konusu olamaz.

ÖĞRENCİ VE AİLELERİNE 'TEDİRGİN OLMAYIN' MESAJI

- Üniversite sınavına girecek olan öğrencilerimiz ve aileleri YKS konusunda kendilerini bilinmezlik içerisinde hissetmesinler ve tedirgin olmasınlar.

20-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş