Arama sonuçları

MEB: Teşvik alan okullara güvenin

MEB: Teşvik alan okullara güvenin

Çocuğunu özel okula göndermeyi düşünen binlerce veli 15 Temmuz darbe girişiminin ardından "FETÖ'cü okul" kaygısı yaşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilileri, velilere, "Özel okul teşviki verdiğimiz okullara güvenebilirsiniz. Teşvik verilmeyen okullarla ilgili çalışmalarımız sürüyor" mesajı iletti. 

MEB, darbe girişiminin ardından 81 ilde bin 71 özel okulu FETÖ bağlantısı nedeniyle kapattı. Bu okulları bünyesine alan MEB, 19 Eylül'de başlayacak yeni eğitim yılı öncesinde bu okullarla ilgili çalışmalarını tamamlayacak. Bu okullar, MEB'e bağlı olarak hizmet vermeye devam edecek. Kapatılan bu okullarda öğrenim gören 138 bin öğrencinin ise devlet ve özel okullara yerleştirilmesi işlemleri sürüyor. 

MEB'E TELEFON YAĞMURU
Çocuğunu, özel okula yazdırmak isteyen veliler, FETÖ kaygısı yaşıyor. Hangi okulun güvenilir olabileceği konusunda MEB'den bilgi isteyen veliler, bakanlığı telefon ve mail yağmuruna tuttu. MEB'in "ALO 147" danışma hattını arayan velilerden, "Çocuğumuzu hangi özel okula kayıt yaptırabiliriz? Şu an açık olan özel okullardan da FETÖ'cü çıkarsa paramızı nasıl geri alacağız?" gibi sorular geldiği belirtildi. 

TEŞVİK ALAN OKULLAR GÜVENLİ
MEB yetkilileri, velilerden gelen sorular üzerine şu açıklamayı yaptı: 
"Teşvik alan okullar, FETÖ ile ilişkisi bakımından kontrol edildi ve bağlantı tespit edilmedi. Teşvik alan okulların tam listesini Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesinde yayınlayacağız. Bu okullara güvenebilirsiniz." 

2 EYLÜL'DEN SONRA KESİN LİSTE AÇIKLANACAK
Listeye göre 81 ilde 6 bin 591 özel okul bu yıl öğrenci teşvik sisteminden yararlanmak için başvurdu. Her hafta teşvik için başvuru yapan özel okul listesini güncelleyen MEB, okulları FETÖ ve diğer bazı ölçütler üzerinde değerlendiriyor. MEB, teşvik verilecek özel okul listesini 2 Eylül'den sonra açıklayacak. Veliler, 2 Eylül'den itibaren listede yer alan özel okullara kaygı duymadan öğrenci kaydı yaptırabilecek.

Kaynak: Habertürk 

31-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş