Arama sonuçları

MEB, ‘toplumsal cinsiyet eşitliğinden’ vazgeçti

MEB, ‘toplumsal cinsiyet eşitliğinden’ vazgeçti

MEB, ‘toplumsal cinsiyet eşitliğinden’ vazgeçti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Sosyal Hizmetler Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe dikkat çekti. Karabıyık, “Bu değişiklikle 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği', tüm etkinlik alanlarından çıkarıldı” dedi.

Karabıyık, yaptığı açıklamada, MEB’in  Eğitim Kurumları Sosyal Hizmetler Yönetmeliğinin 7.maddesinde bulunan, "toplumsal cinsiyet eşitliği" ifadesinin metinden çıkarıldığını belirtti. 

MEB, ‘TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNDEN’ VAZGEÇTİ

Milli Eğitim Bakanlığı'nın mevzuattan "toplumsal cinsiyet eşitliği" kavramını temizlemeye başladığını söyleyen Karabıyık, şöyle konuştu:

"2019-2020 programında 26 hedef arasında yer alan toplumsal cinsiyet eşitliği bu hedefler arasından çıkarıldı. Ve bugün Resmi Gazete'de yayımlanan MEB Sosyal Hizmetler Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği', tüm etkinlik alanlarından çıkarıldı."

TÜM EĞİTİM KADEMELERİNİN KAPISI AÇILDI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetmelikte yaptığı değişiklik ile sivil toplum kuruluşlarının tüm eğitim kademelerinde okullara girmesinin önünü açtığını vurgulayan Karabıyık, şunları kaydetti:

"Milli Eğitim Bakanlığı vakıf ve derneklere yetkilerini devretmesi nedeniyle eleştirilirken, Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde yaptığı değişiklik ile tarikat, cemaat, vakıf ve derneklerin okullara girebilmesi için yeni bir kapı daha araladı. Yönetmeliğin 1. ve 2. maddesinde yapılan değişikliklerde kamu kurum kuruluşları, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarının her tür ve seviyedeki resmi ve özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında sosyal etkinlik yapmasının önü açılmış oldu. Yönetmelik değişikliği ile vakıf ve dernekler yaygın ve örgün eğitim kapsamında her düzeyde etkinlik yapabilecek. Yani 4 yaşındaki çocuğa da 70 yaşındaki yurttaşa da ulaşmış olacaklar. Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Projesi'ni bir gazetenin olumsuz haberleri ile kaldıran MEB, tüm mevzuatta temizlik yapıyor. Yönetmelik ile öğretmenler, toplumsal cinsiyet eşitliğinde farkındalık oluşturma hususunda faaliyet yapabiliyorlardı. Değişiklik ile bu etkinlikler artık yapılamayacak. Bu değişiklikler başkaca yeni uygulamaların öncüsü müdür? Toplumsal cinsiyet eşitliğinden neden bu kadar uzaklaşılır anlamak mümkün değil."

 

 

12-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş