Arama sonuçları

MEB yurtdışı bursuna rekor başvuru

MEB yurtdışı bursuna rekor başvuru

MEB yurtdışı bursuna rekor başvuru. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli EğitimBakanlığı (MEB) bursu ile geçen yıl ilan edilen bin 155 kontenjana, 10 bin 597 adayın başvuru yaptığını açıkladı. Yılmaz, bu adaylardan başarılı bulunan 824 öğrencinin bursiyerliğe hak kazandığını bildirdi. 

Bakan Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla, MEB Şura Salonu'nda düzenlenen Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) Bursiyerleri Yurt Dışı Eğitime Hazırlık ve Uyum Programı'nda konuştu. 

MEB YURTDIŞI BURSUNA REKOR BAŞVURU

Yılmaz, başarılı gençlerin ülkenin ihtiyaç duyduğu bilim alanlarına yönelmelerini sağlamanın devletin görevleri arasında olduğuna değinri. Yılmaz, 1416 sayılı Kanun kapsamında uygulanan ve neredeyse Cumhuriyetle yaşıt programla MEB yurt dışı burs programının hayata geçirildiğini anlattı. Bakan Yılmaz, "Yurt dışına gönderilecek öğrenciler, Türkiye'nin geleceğinin inşasında rol alacaklardır" dedi.

BUNDAN SONRA NİTELİK VE KALİTE

Yükseköğretim kurumu sayısının 187'ye ulaştığını, üniversite öğrencisi sayısının 7 milyonu aştığını vurgulayan Yılmaz, bu konuda iyi bir yolda ilerlediklerini belirtti. Yılmaz şöyle dedi: "Yükseköğretimde son 16 yılda yaşanan bu büyüme sürecinin bundan sonraki aşaması nitelik ve kalite bakımından da büyüme olacaktır. Yurt dışına öğrenci gönderilmesi de niteliğin artırılmasına yönelik atılan adımlardan birisidir." 

 

9 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİ YARARLANDI 

Yılmaz, program kapsamında yurt dışına gönderilen öğrencilere ilişkin tüm iş ve işlemlerin Bakanlıkça yürütüldüğünü dile getirdi. Yılmaz, "Cumhuriyetin ilk yıllarında sınırlı sayıda öğrencinin yararlandığı bu burslardan 1929-2005 yılları arasında 9 bin 686 öğrenci istifade etti" dedi. 

5 YILDA 5 BİN ÖĞRENCİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde 2006'da verdiği talimatla hayata geçirilen "5 Yılda 5 Bin Öğrenci" projesiyle programa ivme kazandırıldığına işaret eden Yılmaz, şöyle devam etti:

"2006-2018 yılları arasında toplam 9 bin 38 öğrenci, bu program ile yurt dışı lisansüstü öğrenime gönderildi. Program kapsamında, 3 bin 850 resmi burslu öğrencimiz bulunmaktadır. Bu öğrenciler, 49 farklı ülkede yurt dışındaki öğrenimlerini sürdürüyor. Geçen yıl ilan edilen bin 155 kontenjana, 10 bin 597 aday başvuru yaptı ve başarılı bulunan 824 öğrencimiz, bursiyerliğe hak kazandı."

ÖĞRENCİLER FARKLI ÜLKELERE GÖNDERİLECEK

Yılmaz, 63 üniversite ve kamu kurumu adına, öncelikle ihtiyaç duyulan 332 farklı lisans üstü öğretim alanında eğitim alacak öğrencilerin farklı ülkelere gönderileceğini vurguladı. Yılmaz, bunlar arasında İngiltere, Almanya, ABD, Kanada, Hollanda, Japonya, Hindistan, İran, Gürcistan ve Rusya'nın bulunduğunu söyledi. 

Programın bütçesinin geçen yıl 278 milyon lira iken bu yıl 387 milyon liranın üzerine çıktığını bildiren Yılmaz, sadece bütçeyi artırmakla yetinmediklerini, birçok yasal düzenleme de yaptıklarını anımsattı. 

Yılmaz, bu düzenlemelerle yurt içi ve yurt dışı burs miktarlarının artırıldığını ve MEB adına da öğrenci göndermeye başladıklarını anlattı. Yılmaz, öğrencilerin yurt dışında eğitimamacıyla geçirdikleri sürelerin tamamının memuriyette geçirilmiş gibi sayıldığını, öğrencilerin eş ve çocuklarının yurt dışındaki sağlık giderlerini de devlet olarak üstlendiklerini aktardı. 

ALES YANINDA SÖZLÜ SINAV DA GELDİ

Yurtdışı bursiyerlerin daha önce sadece ALES puanı ile seçildiğini belirten Yılmaz, yeni düzenleme ile ALES puanının yanında, mezuniyet notu ve sözlü sınav notunu dikkate alarak çoklu değerlendirme sistemine geçtiklerini söyledi. Bakan Yılmaz, bursluluk programı kapsamında, öğrencilerin okul ödemeleri, sağlık harcamaları, ulaşım giderleri, sınav ücretleri ve kırtasiye giderlerinin karşılandığını, aylık burs miktarının ülkelere göre belirlendiğini bildirdi. 

Bakan Yılmaz, MEB burslarından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akif Özkaldı, Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün gibi isimlerin de yararlandığını hatırlattı. Yılmaz, bursiyerlerin de ülkelerine dönerek hizmet edeceklerine inancının tam olduğunu kaydetti.

04-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş