Arama sonuçları

MEF öğrencilerine Kanada diploması yolunu açtı

MEF öğrencilerine Kanada diploması yolunu açtı

MEF öğrencilerine Kanada diploması yolunu açtı. 40 yılı aşkın süredir hem öğretmenlik hem de yöneticilik görevlerini üstlenen Erdoğan Bozdemir, yaklaşık 4 aydır da MEF Okulları Genel Müdürü olarak görev yapıyor. Bozdemir, MEF Okulları öğrencilerine Kanada diploması ile Kanada üniversitelerine girme yolunu açan değişim programını hazırladı.

Bozdemir’in eğitim yaşamına baktığımızda hem devlet hem özel okullarda öğretmenlik ve yöneticilik hem de yurtdışında görev yaptığını görüyoruz.

Mudanya Lisesi’nden mezun olup Uludağ Üniversitesi’nde Fizik bölümünü bitirdi. Kendi mezun olduğu liseye fizik öğretmeni olarak atandı. Ardından da yine kendi lisesinde müdür yardımcılığı görevini üstlendi.

MEF ÖĞRENCİLERİNE KANADA DİPLOMASI YOLUNU AÇTI

Devlet burslusu olarak Paris’e gönderildi ve lisansüstü eğitimini Fransa’da yaptı. Türkiye’ye döndüğünde ise ilk görev yeri olan Galatasaray Lisesi’nde fizik öğretmenliği oldu. Bu köklü lisede 10 yıllık öğretmenlik görevinin ardından Danimarka’da Kopenhag’da Büyükelçilikte eğitim müşaviri olarak 4 yıl görev yaptı.

HEM DEVLET HEM ÖZEL OKULLARDA ÇALIŞTI

Dönüşte ise yine Türkiye’nin köklü okullarından biri olan FMV Işık Okulları’nın hem Erenköy Işık İlköğretim Okulu hem de lisesinin kurucu müdürlüğünü üstlendi. FMV Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü görevinden sonra 10 yıldan fazla çalıştığı kurumdan Eyüboğlu Eğitim Kurumları’na Genel Koordinatör olarak geçti. Şubat 2019 yılından bu yana da MEF Okulları Genel Müdürü olarak görev yapıyor.

Uzun yıllardır tanıdığım Erdoğan hocayla gecikmeli de olsa hem “hayırlı olsun” demek hem de projelerini dinlemek için buluştuk. Kanada’dan yeni dönen Erdoğan Bozdemir çok heyecanlıydı ve öğrencilerine Kanada diploması, dolayısıyla da Kanada üniversiteleri yolunu açan projeyi anlattı.

İşte Bozdemir’in anlattıkları:

 

DEVLET OKULLARINDA OKUYACAKLAR

MEF Okulları ile Kanada Ontario Eyaleti “Upper Canada” Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Kanada’nın Brockville şehrinde akademik ortaklık anlaşması imzaladık. Buna göre MEF Okulları öğrencileri ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sorumluluk alanında bulunan devlet okullarında Kanada devletinin garantisi altında belirli süreler için eğitim alabilecek.

Söz konusu anlaşma gereği Kanada programlarına ilgi duyan öğrencilere “Upper Canada” Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Türkiye temsilciliği dil yeterlilik sınavı ve sözlü mülakat yapacak. Bu seçim süreçlerini başarıyla geçen öğrencilere kontenjanlar dahilinde 3 farklı program opsiyonu sunulacak. Bunlar şöyle olacak:

HAZIRLIK ÖĞRENCİLERİNE AKADEMİK DÖNEM PROGRAMI

Öğrenciler Şubat ve Haziran ayları arasında bir eğitim dönemi boyunca Kanada’da bir devlet lisesinde eğitim görecek. Bu süre boyunca Kanada Devleti tarafından onaylanan ailelerin yanında kalacaklar. Öğrenciler okullarında tüm dönem boyunca Kanadalı öğrencilerle birlikte aynı sınıfta aynı dersleri alacaklar. Ayrıca öğrencilere ESL (English as a Second Language) destek dersleri okullar tarafından verilecek.

AKADEMİK YIL PROGRAMI NEDİR?

Akademik Yıl Programı ise 9. ,10. 11. ve 12’nci sınıf öğrencileri için. Öğrenciler, Eylül ve Haziran ayları arasında bir akademik yıl boyunca Kanada’da bir devlet lisesinde eğitim görecek, onaylanan aileler yanında kalacak. Öğrenciler kendi seviyelerinde Kanadalı öğrenciler hangi dersleri alıyorsa aynı dersleri onlarla birlikte alacak. Gerekli durumlarda ek olarak ESL (English as a Second Language)  dersleri de verilebilecek.

TÜRKİYE’DE SENE KAYBETMEYECEKLER

Öğrenciler programı tamamlayıp Türkiye’ye döndükten sonra sene kaybetmeksizin kaldıkları seviyeden MEF Okulları’nda eğitim hayatlarına devam edecek. Öte yandan MEF Okulları bu programa katılan öğrenci velilerinden ilgili sene için her hangi bir eğitim öğretim ücreti tahsil etmeyecek. 12. sınıfta bu programa katılan öğrenciler,  not ortalaması şartını yerine getirdikleri takdirde Kanada Lisesi diplomasına sahip olacak ve Kanada üniversitelerine direk geçiş fırsatı elde edebilecek. Öğrenciler, Ottowa Üniversitesi’nde Fransızca dili programlarından birini tercih etmeleri durumunda Kanada vatandaşlarının indirim haklarından aynı şekilde yararlanacak.

MEF Okulları bu programa katılan öğrencilerin velilerine sene başında tahsil ettiği eğitim ücretinin yarısını her hangi bir kesinti yapmadan iade edecek.

AKADEMİK AY PROGRAMI

Akademik Ay Programı sadece lise öğrencilerini kapsamıyor. Aynı zamanda 6. 7 ve  8’nci sınıf ortaokul öğrencileri de bu programa katılabiliyor. Öğrenciler Haziran ayında 4 hafta boyunca Kanada’da bir devlet lisesinde eğitim görecek. Yine onaylı aileler yanında kalacak. Akademik ay programını başarıyla tamamlayan öğrenciler bir sonraki senelerde katılacakları akademik yıl ve akademik dönem seçmelerinde sınav ve mülakattan muaf olacak.

 

NEDEN KANADA’YI SEÇTİK?

Devletin eğitime ayırdığı en yüksek bütçe bu ülkede. Dünyada suç oranının en düşük olduğu ülke. Kanada Dolarının değerinin Amerikan Doları ve İngiliz Sterlinine göre daha düşük. Çok kültürlülüğü benimseyen bir ülke olmasından dolayı yabancı öğrencilere sıfır ayrımcılık var. Devletin 2 resmi dilinde İngilizce ve Fransızca dillerinde çift dilli eğitim şansı. Öğrencilerin ilgi alanlarını geliştirmeye yönelik Kodlama, Moda Tasarımı, Marangozluk, Yemek Pişirme , Motorlu Araçlar gibi öğrencilere kredi de kazandıran ders müfredatları var.

 

ANLAŞMA İSTANBUL’DA DA İMZALANDI

 

MEF Okulları ile “Upper Canada Milli Eğitim Müdürlüğü Uluslararası Eğitim Birimi” arasında imzalanan ortaklık anlaşması da geçtiğimiz gün MEF Okulları İstanbul Ulus Kampusu’nda düzenlenen imza töreniyle yürürlüğe girdi.

Anlaşmayı MEF Okulları Genel Müdürü Erdoğan Bozdemir, Ontario Milli Eğitim Bakanlığı Upper Canada Milli Eğitim Müdürlüğü Uluslararası Programlar Müdürü Matthew Raby imzaladı. MEF Okullarındaki imza törenine Ontario Milli Eğitim Bakanlığı Upper Canada Milli Egitim Müdürlüğü Uluslararası Programlar Kayıt Koordinatörü Meghan Colleen Macdonald, İstanbul Kanada Başkonsolosluğu Ticaret Ateşesi Vefa Atağ, MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ve MEF Okulları yöneticileri katıldı.

MEF ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE DE STAJ

Öte yandan imzalanan bu anlaşma çerçevesinde MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerine 1 eğitim dönemi boyunca Kanada’daki devlet liselerinde Kanadalı öğretmenlerin yanında staj yapma fırsatı da tanınacak. Yine söz konusu bu iş birliği çerçevesinde ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü’nün teşvikiyle Türkiye’ye gelecek olan bir çok tecrübeli Kanadalı öğretmen gelecek senelerde MEF Okullarında istihdam edilecek ve aynı şekilde bir çok Türk öğretmen de farklı eğitim ve çalışmalar için Kanada’ya gönderilecek.

27-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş