Arama sonuçları

Meslek liseliye sınavsız geçiş hakkı

Meslek liseliye sınavsız geçiş hakkı

Yükseköğretim programlarına yerleşmenin bir yolu da  “sınavsız geçiş” ile oluyor. Ancak sınavsız geçiş hakkından tüm öğrenciler ve mezunlar yararlanamıyor.

İşte sınavsız geçiş ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

HER LİSE ÖОRENCİSİNİN BAޞVURU HAKKI VAR MI?
Hayır. Bu hak yalnızca mesleki ve teknik lise mezunlarına tanınıyor.

SINAVSIZ GEÇİŞžTEN NASIL YARARLANIRIM?
Mesleki ve teknik lise öğrencileri ya da mezunları sınavsız geçiş hakkından yararlanabilmek için  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’ne  (ÖSYS) başvurmak zorunda. ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzda yer alan “Aday Başvuru Formu”nda sınavsız geçiş seçeneğini işaretleyerek bu haktan yararlanabilirsiniz.

HANGİ PROGRAMLARA YERLEޞEBİLİRİM?
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezunsanız ya da mezun olacaksanız bitirdiğiniz programın devamı niteliğinde ya da buna yakın programların uygulandığı meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına sınavsız olarak yerleşebilirsiniz.

YGS’YE GİRMEK ZORUNDA MIYIM?
Eğer alanınız dışında bir yükseköğretim programına yerleşmek istiyorsanız o zaman Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ya da Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girmeniz gerekiyor.

YGS VE LYS’LERE GİRME HAKKIM VAR MI?
Meslek lisesi öğrencilerinin Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ya da Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girmelerinin önünde bir engel yok. İsterlerse bu sınavlara girerler. Böylece YGS ve LYS puanları ile de tercih yapabilirler.

BAޞKA ALAN İSTERSEM NE YAPMAM GEREKİYOR?
Sınavsız geçiş hakkınızın bulunduğu önlisans programları hariç lisans ya da alanınız dışındaki önlisans programlarını tercih etmek isterseniz YGS ve LYS’lere girmeniz gerekiyor.

ESKİ MEZUNLAR DA YARARLANABİLİR Mİ?
Evet. Mesleki ve teknik lise mezunu olmanız sınavsız geçişe başvurmak için yeterli. Ancak yerleştirmede öncelik yeni mezunlarındır.

MESLEKİ AÇIK LİSE MEZUNU OLARAK METEP İLİN NASIL BELİRLENİR?
Mesleki açık lise mezunu adayların METEB ili, MEB e-okuldan alınan bilgiler doğrultusunda adayın yüzyüze eğitim aldığı son il olacak.

SINAVSIZ GEÇİŞžLE YERLEޞTİRMELERDE HANGİ KURALLAR UYGULANIR? 
Sınavsız Geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezi sistemle yapılır. Bu işlem yapılırken de şu kurallar uygulanır.

1-Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.

2-Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre 1. sırada Anadolu Teknik Lisesi, 2. sırada Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi, 3. sırada Meslek Lisesi ve 4. sırada çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.

3-Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.

4-Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi -METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

5-Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir. 

Fotoğraf: Yaşar Üniversitesi

27-06-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş