Arama sonuçları

Meslek lisesi mezunlarına üniversiteye geçişte 'ayrımcılık' mı gelecek?

Meslek lisesi mezunlarına üniversiteye geçişte 'ayrımcılık' mı gelecek?

Meslek lisesi mezunlarına üniversiteye geçişte 'ayrımcılık' mı gelecek? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, meslek liseleri öğrencileri için şöyle dedi:  "İleride yükseköğretimde mesleki ortaöğretimden mesleki yükseköğretime geçiş konusunda pozitif ayrımcılık uygulanabilir."

Başta Kız Çocukları Olmak Üzere Gençlerin Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik Alanlarına Yönlendirilmesi Konulu Alt Komisyonu toplandı. Komisyona AKP Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak başkanlığında ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Canan Kalsın'ın katılımıyla toplandı.

MESLEK LİSESİ MEZUNLARINA ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞTE 'AYRIMCILIK' MI GELECEK?

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Numanoğlu, komisyonda sunum yaptı. Numanoğlu, Türkiye'de mesleki ve teknik ortaöğretimde yaklaşık 1,6 milyon öğrencinin eğitim gördüğünü, kız öğrencilerin mesleki ortaöğretimde okullaşma oranının, OECD ülkelerinin sadece birkaç puan altında olduğunu belirtti.

Bazı teknik alanlara özellikle kız öğrencilerin ilgi gösterdiğine dikkati çeken Numanoğlu, öte yandan bazı alanlarda da sektörün kız öğrencileri talep ettiğini anlattı. Numanoğlu, "Uçak bakım alanı çok hassas bir tekniksellik gerektirdiği için bu alanda sektörlerin talebi kız öğrenciler" diye konuştu.

MESLEKİ EĞİTİME İLGİ AZALIYOR

Türkiye'de de son yıllarda ortaöğretimde teknik ortaöğretimin ağırlığının yüzde 40'ın üzerindeyken yüzde 35'e gerilediğini belirten Numanoğlu, teknik ortaöğretime ilginin dünya genelinde azaldığını söyledi.

Numanoğlu, Türkiye'de mesleki ortaöğretim mezunlarının, kendi alanlarında bir yükseköğretim programına geçme konusunda olumsuzluk yaşadıklarını kaydederek, şöyle dedi:

"İleride yükseköğretimde, mesleki ortaöğretimden mesleki yükseköğretime geçiş konusunda pozitif ayrımcılık uygulanabilir."

SINAVSIZ GEÇİŞ KALDIRILMIŞTI

2016 yılında YÖK, mesleki ve teknik lise öğrencilerinin alanlarının devamı niteliğindeki önlisans programlarına sınavsız geçiş haklarını kaldıran karar almıştı.

13-11-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş