Arama sonuçları

Mezununa en çok para kazandıran programlar

Mezununa en çok para kazandıran programlar

Businnes Insider tarafından yıllık olarak yapılan En İyi 50 İşletme Okulu listesinin altıncısında, listedeki okulların çeyreğinden fazlası ABD dışındaki ülkelerinden çıkınca dergi bu kez "ABD dışı en iyiler" listesi hazırladı.  Listenin başında ise Londra Üniversitesi Londra İşletme Okulu (LBS) geliyor. Bu okuldan mezun olanların ortalama maaşları da 119 bin 200 ABD doları.

Sıralama yapılırken MBA programları sunan beş ölçüt göz önünde bulundurularak değerlendi. Bu ölçütler saygınlık, mezuniyet sonrası ortalama başlangıç maaşı, işe yerleşme oranı, ortalama GMAT puanı ve okul ücretleri.   

İşte ABD dışındaki en iyi 14 işletme okulu, mezuniyetten sonra yıllık ortalama kazançları ve okula girenlerin ortalama GMAT puanları.

1.  University of London- London Business School (LBS)

Londra Üniversitesi — Londra İşletme Okulu (LBS)

Yer: Londra, İngiltere
Ortalama başlangıç maaşı: $119.200 
Ortalama GMAT puanı: 701

Londra Üniversitesi’nin işletme okulu ABD dışındaki en iyi işletme okulları arasında ilk sırada yer alıyor. En iyi 500 küresel şirketin yüzde 75’ine ev sahipliği yapan Londra’da bulunan okul, Boston Danışma Grubu ve McKinsey & Co. gibi şirketlerin de aralarında bulunduğu çok uluslu şirketlerle işe alım ve bağlantı kurma konusunda bir altın madeni gibi. MBA diploması almanın yanı sıra, öğrenciler King’s College London’da bulunan Modern Dil Merkezi tarafından sunulan 15 farklı dilden birinde de yeterlilik göstererek mezun olmak zorundalar.

Fotoğraf: Wikimedia Commons


2. INSEAD

Yer: Fontainebleau, Fransa
Ortalama başlangıç maaşı: $94.100
Ortalama GMAT puanı: 701

INSEAD; Fransa, Singapur ve Abu Dhabi  kampusları ve 10 aylık hızlandırılmış bir MBA programıyla öğrencilerine kültürler arası liderlik ve yenilik eğitimi veriyor. 69.700 dolarlık ücretiyle INSEAD, dünyanın en değerli işletme okullarından bir tanesi. Geçtiğimiz yıl, mezunların yüzde 42’si kurumsal iş sektörüne giriş yaparken, artan yoğunluktaki bir mezun grubu ise Amazon ve Google gibi en iyi 10 şirketin de aralarında bulunduğu işverenlerle teknoloji alanında işe atıldı.

Fotoğraf: Instead

3. University of Cambridge -Judge Business School

Cambridge Üniversitesi — Judge İşletme Okulu

Yer: Cambridge, İngiltere
Ortalama başlangıç maaşı: $108.900
Ortalama GMAT puanı: 690

Öğrencilerin yüzde 89’unun mezuniyetten sonraki 3 ay içerisinde iş bulmalarına rağmen, öğrencilerin yüzde 95’i bu süre içerisinde iş teklifi alıyorlar. Bir sene süren MBA programı öğrencilere işletme, finans ve diğer şirket başlıklarında küresel deneyim sağlıyor. Cambridge’in kendi teknoloji girişim topluluğu Silicon Fen de cabası. MBA sınıfı 6 kıtadan ve 40’tan fazla ülkeden gelen öğrenci topluluğuyla farklılığın hakim olduğu bir ortam sunuyor.

Fotoğraf: Judge Business School

4. Oxford University-Saïd Business School

Oxford Üniversitesi — Saïd İşletme Okulu

Yer: Oxford, İngiltere
Ortalama başlangıç maaşı: $87.700
Ortalama GMAT puanı: 690

MBA öğrencileri Oxford’da bulundukları sürece oldukça küresel bir deneyim kazanıyorlar. Öncelikle topluluklar farklı öğrencilerden oluşuyor – 2016 sınıfının yüzde 95’ini yabancı öğrenciler oluşturuyor – ve değişik kültürlerden farklı bakış açılarını bir araya getiriyor. Hepsinin yanı sıra, öğrenciler Oxford’daki seneleri boyunca öğrenci gezilerine katılabiliyor ve bu şekilde dünyanın bir başka noktasına, 1 veya 2 haftalığına, mezunlar ve potansiyel işverenlerle tanışmak için gidebiliyor; böylece birinci elden iş tecrübesi edinebiliyorlar. Daha önceki sınıfların seyahat ettiği yerler arasında Dubai, Singapur ve Silikon Vadisi bulunuyor.

Fotoğraf: Said  Business School

5. HEC Paris

Yer: Paris, Fransa
Ortalama başlangıç maaşı: $87.000
Ortalama GMAT puanı: 685

1881 yılında Paris Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kurulduğundan bu yana HEC Paris, Avrupa’nın en seçici yüksek lisans okullarından birisi oldu. Mezunları Best Buy, Havas, Michelin ve L’Oréal gibi Fortuna Global 500 listesine giren şirketleri yönetiyor.  Öğrencilerin yüzde 90’ı mezuniyetlerinden sonraki 90 gün içerisinde işlerini garantilerken, 2014 mezunlarını işe alan şirketler arasında Amazon, LinkedIn ve Google gibi şirketler bulunuyor.

Fotoğraf: HEC Paris

6. University of Navarra-IESE Business School

Navarra Üniversitesi — IESE İşletme Okulu

Yer: Barselona, İspanya
Ortalama başlangıç maaşı: $93.000
Ortalama GMAT puanı: 680

IESE İşletme Okulu’ndan alınan bir diploma mezun öğrencinin kazanacağı para miktarını fark edilir bir şekilde etkiliyor. Okula göre bir öğrencinin programa girmeden önceki ortalama başlangıç maaşı 45.000 dolar iken mezuniyet sonrası bu rakam yıllık 93.000 dolara yükseliyor. Ayrıca IESE’nin iki dilde eğitim veren programı, çoklu dillerin konuşulduğu kampus ortamı, yoğun dersleri ve İspanya’da günlük hayat deneyimi ile öğrenciler akıcı bir şekilde İspanyolca konuşabiliyor

Fotoğraf: IESE  Business School

7. IE Business School

IE İşletme Okulu

Yer: Madrid, İspanya
Ortalama başlangıç maaşı: $77,700
Ortalama GMAT puanı: 680

IE İşletme Okulu, 90 farklı ülkeden işletme deneyimi kazanmak isteyen ve kültürel bakış açılarını genişletmek isteyen öğrencilere 12 aylık uluslararası bir MBA programı sunuyor. Öğrencilerine girişimcilik standartları getiren ilk MBA okulu olan IE, öğrencilerinin yüzde 15’inin şirketlerini okulun ticari kuluçka merkezi Area 31’de kurduğuna dikkat çekiyor. IE ayrıca öğrencilerinin danışmanlık ve finans hizmetlerinde oldukça başarılı olduğunu ve 2014 mezunlarının yüzde 38’inin bu alanlarda çalıştığını belirtiyor.

Fotoğraf: IE Business School

8. International Institute for Management Development -IMD

Uluslararası İşletme Geliştirme Enstitüsü — IMD

Yer: Lozan, İsviçre
Ortalama başlangıç maaşı: $102.000
Ortalama GMAT puanı: 670

IMD her sene bir yıllık MBA programı için 90 öğrenciyi titiz bir şekilde seçiyor. 2014 mezunlarının yüzde 94’ü iş fonksiyonlarını, endüstriyi ve coğrafi konumlarını gözle görülür şekilde değiştirdiler. Mezunların üçte ikisinden fazlası imalat, teknoloji/medya, tüketici ürünleri gibi endüstrilerde ve Accenture, Amazon ve Cisco Systems gibi şirketler tarafından işe alındılar.

Fotoğraf: IMD

9. University of Warwick-Warwick Business School

Warwick Üniversitesi — Warwick İşletme Okulu

Yer: Coventry, İngiltere
Ortalama başlangıç maaşı: $90.800
Ortalama GMAT puanı: 656

Warwick Üniversitesi’nin işletme okulu öğrencilerine küresel işletme odaklı ana ve seçmeli derslerden, bir danışmanlık projesi ve isteğe bağlı yurt dışı çalışmalarından oluşan yoğun ve 12 aylık bir program sunuyor. 2015 mezunlarının yüzde 97’si mezun olduktan sonraki 90 gün içerisinde işlerini garantilediler. Bu oran da okulun listede üstlerde yer almasını sağlıyor. Warwick mezunlarını işe alanlar arasında Amazon, American Express, Citibank, ve Goldman Sachs gibi şirketler bulunuyor.

Fotoğraf: Warmick Business School

10. Hong Kong University of Science&Technology Business School

Hong Kong Fen ve Teknoloji İşletme Okulu Üniversitesi

Yer: Hong Kong
Ortalama başlangıç maaşı: $97.200
Ortalama GMAT puanı: 656

HKUST İşleme Okulu, dünyanın en iyi 100 bankasından 70’inin ve 6.000’den fazla uluslararası şirketin bulunduğu dünyanın lider bankacılık ve finans merkezlerinden birinde, Asya odaklı bir işletme eğitimi sunuyor. Tam zamanlı MBA programı 12 ayda veya dünyadan 60 okulun katıldığı değişim programıyla birlikte 16 ayda tamamlanıyor. 2014 mezunlarının yüzde 80’i MBA diplomalarını aldıktan sonra Asya’daki işlere kabul edilirken, bunların yüzde 38’i bankacılık ve finans alanında çalışmaya başladı.

Fotoğraf: Hong Kong University of Science&Technology Business School

11. Ramon Llull Üniversitesi — ESADE İşletme Okulu

Yer: Barselona, İspanya
Ortalama başlangıç maaşı: $72.400
Ortalama GMAT puanı: 660

ESADE öğrencilerine İngilizce ve İspanyolca olmak üzere iki dilde eğitim sunuyor. İşletme yüksek derecesi ile öğrencilerinin kariyer beklentilerini kendilerine uyan bir zaman çerçevesinde yükseltmelerine olanak tanıyor. Özelleştirilmiş programlar kişinin profesyonel veya kişisel programlarına göre 12, 15 veya 18 ayda tamamlanabiliyor. 12 aylık program hızlandırılmış bir MBA diploması sağlarken, 18 aylık program ise öğrencilerine stajlar, akademik değişim programları ve diğer olanaklar için de fırsat sunuyor.

Fotoğraf: ESADE

12. China Europe International Business School-CEIBS

Çin Avrupa Uluslararası İşletme Okulu — CEIBS

Yer: Şangay, Çin
Ortalama başlangıç maaşı: $76.200
Ortalama GMAT puanı: 690

Şangay Çin’in ekonomik ve finansal merkezi olduğu için, CEIBS de öğrencilerini  bu gücün kalbine koyuyor. Mezunların üçte ikisi Şangay’da kalırken yüzde 21’i de finansal servislere yöneliyor. 1994 yılında kurulan CBS,  küresel odağı ve kişiye uygun seçmeli dersleriyle Çin’in lider işletme okulu unvanını elinde tutuyor.  Okulun bazı partnerleri arasında Cornell, John Hopkins ve Fletcher Hukuk ve Diplomasi Okulu gibi üniversiteler bulunuyor ve öğrencilerine konaklama, işletme, sağlık yönetimi ve hukuk gibi konularda diploma almalarına olanak sağlıyor.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

13. University of Toronto-Rotman School of Management

Toronto Üniversitesi - Rotman İşletme Okulu

Yer: Toronto, Kanada
Ortalama başlangıç maaşı: $88.400
Ortalama GMAT puanı: 663

Rotman İşletme Okulu listeye Kanada’dan giren tek MBA programı, dolayısıyla da öğrencilerine ülkenin en saygın işletme eğitimini veriyor. Toronto ve dışından Royal Bank of Canada, Bain & Co., IBM, Microsoft ve Accenture gibi pek çok şirket bu okulun öğrencilerini işe almak için yarışıyor.  Okul, kendi ticari kuluçka merkezi Creative Destruction Lab’i 2012 yılında kurdu ve öğrencilerinin analiz ve kavrayış yeteneklerinin buradaki girişimlerle gelişmesini sağladı. İlk sene öğrenciler bu sistemden 165 milyon dolardan daha fazla bir öz sermaye değeri elde ettiler.

Fotoğraf: Rotman School of  Management

14. Nanyang Technological University-Nanyang Business School

Nanyang Teknoloji Üniversitesi— Nanyang İşletme Okulu

Yer: Singapur
Ortalama başlangıç maaşı: $80.300
Ortalama GMAT puanı: 665

Nanyang’ın çifte MBA ve master programları öğrencilerin partner işletme okullarından çifte diploma almasına olanak tanıyor. Örneğin öğrenciler Tokyo’daki Waseda Üniversitesi’nden ikinci bir MBA veya Fransa’daki ESSEC İşletme okulundan bir master diploması daha alabiliyorlar. Tüm öğrenciler bir haftalık İşletme Çalışma Misyonu’nu yerel veya denizaşırı şekilde tamamlıyor; programda endüstri liderleriyle seminerlere katılıyor, yerel işletme dernekleriyle tanışıyor ve iş yerlerini ziyaret ediyorlar. Bu çalışma misyonu öğrencilerin profesyonel ilişkiler kurmalarına yardımcı oluyor ve sınıfta öğrendiklerini gerçek hayata uyarlamalarına yardımcı oluyor.

Fotoğraf: Nanyang Business School

Kaynak: Business Insider

Çeviri: Petek Samatyalı 

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş