Arama sonuçları

‘Müzik haramdır’ diye bildiri dağıtıldı, öğrenciler ayaklandı

‘Müzik haramdır’ diye bildiri dağıtıldı, öğrenciler ayaklandı

'Müzik haramdır' diye bildiri dağıtıldı, öğrenciler ayaklandı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde kim tarafından dağıtıldığı belli olmayan “müzik haramdır” başlıklı bildiri tepkilere neden oldu. Cumhuriyet’te yer alan habere göre İTÜ Konsevatuvar öğrencileri dağıtılan bu bildiriye tepki göstererek “İnadına sanat inadına özgürlük” başlıklı bir duyuru hazırladılar.

'MÜZİK HARAMDIR' DİYE BİLDİRİ DAĞITILDI, ÖĞRENCİLER AYAKLANDI

 

İTÜ Konservatuvar öğrencileri yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri paylaştı: “İnsan her gün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo görmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir. Goethe”

'İNADINA SANAT, İNADINA ÖZGÜRLÜK'

Sanata ve sanatçıya yönelik baskıların son yıllarda hızla artması biz İTÜ Konservatuvar öğrencilerini sanat alanlarını ve sanatı her zaman savunmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor.


Gelinen süreçte sanatın, sanatçının ve sanat alanlarının yasaklanması, konserlerin ve müziğin olduğu tüm alanlara yönelik tehditlerin artması, bizleri bu alanları yaşamı var etme gücü olan sanat ile savunmanın ve sahiplenmenin daha önemli olduğunu göstermiştir.

Geçtiğimiz günlerde okulumuzda dağıtılan ‘Müzik Haramdır’ başlıklı bildiriyi dağıtan faşist gerici anlayışı kabul etmiyoruz ve bu anlayışa karşı yaşamımızın her yerinde sanatı var etmeye çalışacağız. İnadına şarkılar, türküler söyleyeceğiz, inadına müziği ve sanatı tüm çocuklara öğretmeye çalışacağız. Bizler sanat ile yaşamı örgütleyeceğiz. Geleceği hep birlikte ellerimizle kurma gücümüz var ve bizler bu gücü sanat ile yaygınlaştıracağız. 

BİZ BU ZİHNİYETİ TANIYORUZ

Üniversitemizde bildiriyi dağıttıkları ve zihniyeti biz çok iyi tanıyoruz. Bir dünya şairi olan Nazım Hikmet’in mahpus edilmesinden, Ruhi Su’nun tedavisinin önüne geçilmesinden ve bu hastalığından kaynaklı ölmesinden, Hasret Gültekinlerin, Nesimi Çimenlerin, Muhlis Akarsu ve diğer insanların barbarca yakılmasından, Fazıl Say konserine satırla saldırı yapılmasından, piyanist Dengin Ceyhan’ın tutuklanmasından, Erdal Erzincan’ın TRT de yasaklanmasından ve tüm sanat alanlarının kapatma tehdidinde olmasından tanıyoruz."

09-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş