Arama sonuçları

Nobel Ödüllü Aziz Sancar öğrencilere ne tavsiye etti?

Nobel Ödüllü Aziz Sancar öğrencilere ne tavsiye etti?

Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar öğrencilere düşünmek için günün belli bir zaman dilimini kendilerine ayırmalarını tavsiye etti. Sancar, öğrencilere "gerektiği kadar öğrenin" diyerek, "Aşırıya kaçmak yaratıcılığı öldürüyor" uyarısında da bulundu.

Sancar, geçtiğimiz ekim ayında Polonya Bilimler Akademisi'nin düzenlediği 23. Fizikte Nobel Ödülüne İlk Adım Yarışması'nda (First Step to Nobel Prize in Physics) Onur Ödülü alan Eyüboğlu Koleji öğrencisi Onat Yapıcı ile Stockholm'deki Nobel Müzesi'nde buluştu.

Sınıf arkadaşı Baran Berdan Çimen ile kansere karşı geliştirdikleri projeyle onur ödülü alan Yapıcı projelerini anlatınca Sancar genç öğrenciye, "İnşallah Türkiye'nin ikinci bilim Nobel Ödülü'nü alırsın" dedi.
Sancar'ın öğrencilere tavsiyeleri ise şöyle:

ÇOK AMA ÇOK ÇALIޞIN: Her şeyden önce öğrencilerin, çok ama çok çalışmaları gerektiğini belirten Sancar ayrıca öğrencilere, önemli bir konu belirleyip bunun üzerinde çalışmaları tavsiyesinde bulundu.

BİR KONU BELİRLEYİN: Prof. Sancar kendisinin DNA üzerine çalışmaya karar verdiği dönemde, DNA onarımının yeni keşfedildiğini ve bu keşfin kendi hocası tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, öğrencilerin mutlaka üzerinde çalışmaya değer bir konu belirlemeleri gerektiğinin altını çizdi. Bilim alanındaki son teknikleri öğrenmenin, soru çözmede yardımcı olduğunu ifade eden  Sancar ayrıca literatür okumanın da bilimsel çalışmalarda önemli bir yer tuttuğunu belirtti. 

GEREKTİĞžİ KADAR ÖОRENİN: Sancar’ın öğrencilere bir diğer önerisi ise günün belli bir bölümünü hiçbir şey yapmaksızın düşünmeye ayırmaları yönünde oldu. “Gereği kadar öğrenin, aşırıya kaçmak da yaratıcılığı öldürüyor" dedi.

HİÇBİR ޞEY YAPMADAN DÜŞžÜNÜN: Sancar, "Okumanın yanı sıra  düşünmek için de kendinize zaman ayırın. Ben odamda saatlerce oturur ve düşünürüm. Herkesin farklı bir tarzı olabilir, benim yöntemim bu" diye konuştu.

YURTDIޞINA GİDİN AMA SONRA DÖNÜN: Öğrencilere eğitim ya da araştırma için yurtdışına çıkmalarını tavsiyesi etse de sonrasında kesinlikle ülkelerine dönmeleri çağrısında bulunan Sancar, kendisi için bunun artık geç olduğunu belirti.

YENİDEN DOОSAM DA ÖОRETMEN OLMAK İSTERDİM: İlkokul 1. sınıf öğretmeninin adını anmadan geçemeyen ve ilk öğretmeninin “Cemal Öğretmen” olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aziz Sancar “Dünya’ya yeniden gelsem öğretmen olmak isterdim” sözleriyle öğretmenlik mesleğinin kendisi için ne denli önemli olduğunu vurguladı.

ÖОRETMENLERE KIYMET VERMELİYİZ: Öğretmenlerin dünya genelinde yeterince takdir göremediğini ifade eden Prof. Dr. Aziz Sancar “Ülkemizde de, dünyada da öğretmenlerimize daha çok kıymet vermeliyiz" diye konuştu.

ÖZLEME KARޞI YUNUS EMRE: Türkiye’yi özledikçe Yunus Emre’yi tekrar tekrar okuduğunu, bunun yanı sıra  Türk ve Osmanlı tarihine ilgi duyduğunu belirten Prof. Dr. Aziz Sancar spora olan ilgisinin de daha çok futbol ve voleybola yönelik olduğunu belirtti.

ÖОRENCİLERE ÖDÜL GETİREN PROJE
Eyüboğlu Koleji öğrencileri Onat Yapıcı ve Baran Berdan Çimen, Fizikte Nobel Ödülü’ne İlk Adım Yarışması Onur Ödülü’nü, kanser hastalığının tedavisine yönelik olarak hazırladıkları  “AC ve Darbeli DC Manyetik Alan Uygulanan Kanser Hücrelerinde Ferrofluid Emiliminin Karşılaştırılması” isimli projeleriyle kazandılar. IB öğrencileri Baran Berdan Çimen ve Onat Yapıcı projelerini Eyüboğlu Koleji Fen Bilimleri Bölümü öğretmenleri Betül Karagöz ve Berksan Gümüş danışmanlığında hazırladılar.

Projede öğrenciler, çağın vebası olarak tanımlanan kanser hastalığının tedavisinde, sağlıklı hücreleri koruyarak yalnızca kanserli hücreleri yok etmeye yönelik bir çalışma gerçekleştirdiler. Öğrenciler çalışma kapsamında düşük frekanslı ve farklı manyetik alan kullanarak tümörlü bölgedeki kanserli hücrelerin ferrofluid (manyetik sıvı) emilimini incelediler. Düşük frekanslı darbeli DC manyetik alan yardımıyla gerçekleşen  ferrofluid emiliminin, AC manyetik alana göre çok daha etkili olduğunu gözlemleyen öğrenciler, kemoterapi ve radyoterapi uygulamalarına alternatif olarak darbeli DC manyetik alan uygulamasının, kanser tedavisinde kullanılabileceği görüşünü ortaya koydular. 

14-12-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş