Arama sonuçları

ODTÜ'de öğrenci yurtlarına ikinci zam yapıldı

ODTÜ'de öğrenci yurtlarına ikinci zam yapıldı

ODTÜ lisans öğrencilerinin yurtlarına senenin ikinci zammı yapıldı. Yurtlar yılın başında yüzde 50 zamlanmıştı. Evrensel'de yer alan habere göre, ODTÜ yurtlarına yaklaşık yüzde 30 oranında zam geldi. Zam kararı, Üniversite Yönetim Kurulu tarafından 11 Haziran'da alındı. Gelen zamlarla birlikte 2024-2025 Eğitim Öğretim yılında en ucuz 4 kişilik lisans öğrenci yurt ücreti 1.525 TL olurken, en yüksek 2 kişilik yurt ücreti ise 3.420 TL'ye çıktı. 

2024 Şubat ayında yine Üniversite Yönetim Kurulunun aldığı kararla en az 782 TL olan yurt ücretleri en az 1.173 TL olacak şekilde zamlanmıştı.

Lisans öğrencilerinin kaldığı konuk evlerinin ücretleri ise en ucuz 4 kişilik odada 2.955 TL, en yüksek tek kişilik odada 11.353 TL olacak şekilde zamlandı. Ayrıca yurt kayıtlarının yenilenebilmesi için Eylül – Ekim ücretlerinin birlikte 1 Ağustos'a kadar toplu bir biçimde yatırılması gerektiği de açıklandı. 

YURT ŞARTLARININ İYİLEŞTİRİLMESİNİ TALEP EDEN ÖĞRENCİLERE SORUŞTURMA AÇILMIŞTI

14 Haziran tarihinde öğrenciler yurtların kapatıldığı söylenerek yaz süresince yurttan çıkarılmıştı. Final sınavlarının devam etmesiyle birlikte birçok öğrenci mağdur olmuştu. ODTÜ öğrencileri yurt zamlarının geri çekilmesi ve yurt şartlarının iyileştirilmesi talepleri ile  kasım ayında "İnsanca Yaşam İstiyoruz" başlığıyla bir kampanya düzenlemişlerdi. Kampanyanın sonunda Rektörlük önünde buluşan öğrencilere ise disiplin soruşturmaları açılmıştı.

20-06-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş