Arama sonuçları

ODTÜ'de yeni akademik yıl başladı

ODTÜ'de yeni akademik yıl başladı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 2016-2017 akademik yılı açılış töreni ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapıldı. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, törende yaptığı konuşmada üniversitelerin, eğitim ve araştırma çalışmalarının yanında, ekonomik ve toplumsal süreçlere yönelik bilimsel düşünceler üretmesi ve toplumu oluşturan değerlere sahip çıkarak demokrasinin evrensel ilkelerinin topluma yayılmasında öncü rol oynaması gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Kök, bu sorumluluğun en az, günümüzün ve geleceğin gerektirdiği yüksek bilgi ile donatılmış bireyler yetiştirmek kadar anlamlı ve değerli olduğunu belirtti.   

ODTÜ'nün 60. yaşını kutladığını, toplam 127 bin 489 mezunu ile ülkede ve dünyada araştırma, eğitim, toplumsal hizmet ve iş dünyasına yön verdiğini anlatan Kök, dünyada en çok çalışılmak istenen şirketler listesinde yer alan ofislerde yaklaşık 280 ODTÜ’lü mezun çalıştığını aktardı. İşte Prof. Dr. Kök’ün konuşmasından dikkat çeken başlıklar:

KURUMSAL BAĞIŞ OFİSİ KURULACAK: Yeni bir proje ile bağış yapmak isteyen mezunlara yönelik bir Kurumsal Bağış Ofisi oluşturulacak. Ofiste hayata geçirilecek kampanyalarla, üniversitede gerçekleştirilen bilimsel çalışmalardan öğrenci burslarına, yeni yaşam yerlerinin oluşturulmasından çeşitli sosyal sorumluluk projelerine kadar geniş bir yelpazede etkinliklerin sunulacak.

ÜÇÜNCÜ TASARIM STÜDYOSU BAŞLAYACAK: ODTÜ Araştırma Parkı binası araştırma merkezlerinin ve disiplinler arası araştırma faaliyetlerinin orta vadedeki mekan ihtiyaçlarını karşılayacak, ODTÜ Tasarım Fabrikası'nda yürütülen Tasarım Stüdyosu'nun üçüncüsü başlayacak.

80 MİLYON LİRALIK 2 YATIRIM: ODTÜ Teknokent, toplamda 80 milyon liralık 2 önemli yatırıma da başladı. Bunlardan ilki savunma ve havacılık firmaları için inşaatına başlanan ve 2017 yılı içinde hizmete girecek 12 bin metrekarelik Ar-Ge binası, diğer yatırım ise “Bilişim ve İnovasyon Merkezi" binası. 

700’DEN FAZLA KURULUŞLA İŞBİRLİĞİ: Bugüne kadar Avrupa Birliği Çerçeve Programlarında, Türkiye'de en fazla sayıda projeyi ODTÜ'nün yürüttüğünü, 700’den fazla uluslararası kuruluşla iş birliği yaptığını, toplam bütçesi 130 milyon Avro'dan fazla uluslararası destekli projelerin sürdüğünü anlatan Kök, üniversitenin Horizon-2020 kapsamında büyük ölçekli projeler de başladığını belirtti.

BU YIL 3 BİN 29 ÖĞRENCİ YERLEŞTİ: ÖSYM tarafından açıklanan LYS 2016 sonuçlarına göre, üniversiteye toplam 3 bin 29 öğrenci yerleşti. Üniversiteye en çok öğrenci gönderen iller sırasıyla Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya oldu. ODTÜ’yü kazanan öğrencilerin yüzde 63’ünün ilk üç tercihine yerleşmesi, ODTÜ'nün en çok tercih edilen devlet üniversitelerinin başında geldiği gerçeğini bir kez daha doğruladı.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Kök, ODTÜ öğrencilerine şöyle seslendi:

HOŞGÖRÜ VE ANLAYIŞ: Bir ülkede demokrasinin yerleşmesinde önemli sorumlulukları olan üniversitelerin paydaşları ve geleceği yönetecek, yönlendirecek bireyler olarak önceliğiniz, ODTÜ değerlerine ve birbirinizin özgürlüğüne, farklılığına saygı, hoşgörü ve anlayış içinde yaklaşmanız olmalıdır. Üniversitenizi benimsemeli, onun yarattığı özgürlük ve demokrasi ortamına sahip çıkmalı, eğitim faaliyetlerine ve yaşadığınız çevreye zarar veren eylemlerden kaçınmalısınız. Demokrasi ve özgürlük ortamının değerini sadece ifadelerde bırakmayarak, yaşama geçirerek topluma örnek olmalısınız.

ÇATIŞMALARI ÇÖZMEDE ŞİDDETSİZ İLETİŞİM: Unutulmamalı ki, birbirinin hakkına ve özgürlüğüne saygılı, sorumlu davranma yetkinliği demokratik bir toplumun yaratılmasında ve yaşatılmasında temel değerlerdir. Sizlerden isteğim, kendinizi ifade etme, başkalarını dinleme ve çatışmaları çözme biçiminizi 'şiddetsiz iletişim' çerçevesine oturtmanız ve bunun farkındalığı, bilinci, tutumu içinde hareket etmenizdir.

Prof. Dr. Kök, konuşmasını "Üniversitemiz dün olduğu gibi önümüzdeki süreçlerde de Atatürk ilke ve devrimlerini, laikliği, insan haklarını, kadın-erkek eşitliğini, temel özgürlükleri, hukukun üstünlüğünü ve bilimin doğrularını korumaya ve savunmaya devam edecektir." sözleriyle tamamladı.  

DARBE GİRİŞİMİNİ KINADI
Prof. Dr. Kök, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimini nefretle kınadıklarını belirterek, "Toplumsal barışı ve demokratik düzeni bozmaya yönelik bu tür şiddet ve terör olayları, insanlığın karşı karşıya bulunduğu en önemli ve tehlikeli sorun olmanın yanında ekonomik, sosyal, teknolojik ve kültürel gelişmelerin önündeki en büyük engeldir" dedi.  

Prof. Dr. Kök, şunları söyledi: "Yaşadığımız süreç göstermiştir ki kuruluş ilkelerimize bağlı bir şekilde Atatürk ilke ve devrimlerine, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti kurallarına uygun, yansız, liyakat sistemini göz ardı etmeden, din ve vicdan özgürlüğünün güvencesiyle oluşturulan toplum ve birey yaşamı, ulus egemenliğinin hiçbir surette, hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılmadığı, kuvvetler ayrımının gözetildiği güçlü bir devlet yaşamının da güvencesidir. Biliyoruz ki toplumsal barışı ve demokratik düzeni bozmaya yönelik bu tür şiddet ve terör olayları, insanlığın karşı karşıya bulunduğu en önemli ve tehlikeli sorun olmanın yanında ekonomik, sosyal, teknolojik ve kültürel gelişmelerin önündeki en büyük engeldir de." 

Açılış töreninde, ODTÜ Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümü öğrencileri tarafından dünya müziklerinden seçilen parçalar seslendirildi.

Bu blog AA abonesidir.

03-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş