Arama sonuçları

Öğrenciden ‘Kovid-19’ beyanı mı istenecek?

Öğrenciden ‘Kovid-19’ beyanı mı istenecek?

Öğrenciden ‘Kovid-19’ beyanı mı istenecek? 20 Haziran’da yapılacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) koronavirüs gölgesinde yapılacak. Velilerin en büyük endişesini korona salgını ve bu sınavda çocukların bu virüsü kapabilme olasılıkları oluşturuyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da  “tüm hijyen önlemleri alındı” diyerek aileleri rahatlatmak istiyor.

Son olarak bakanlık, LGS’de görevli öğretmenlerin uyacağı kurallar ile sınavın nasıl gerçekleşeceğine ilişkin önlemleri açıklarken, kovid-19 ile ilgili sınav görevlilerinin öğrencilerden “beyan” almasını da istedi.

ÖĞRENCİDEN ‘KOVİD-19’ BEYANI MI İSTENECEK?

Bu kurallar arasında Kovid-19 şüphesi görülen öğrencilerin de sınava nasıl alınacağına ilişkin bilgilendirme var. Buna göre Kovid-19 tanısı konmuş öğrenciler okulların girişlerinde ayrılan salonlarda sınava girecek. Bu salonlarında görev yapan gözetmenler öğrenci ile 1 metreden daha yakın mesafede olacaklar ise maskeye ek olarak yüz koruyucusu kullanacak. Bu öğrenciler sınav sürecinde maskelerini çıkarmayacak.

Bunun yanı sıra öğrenciler sınav binasına alınmadan önce sınav saatini beklerken, Kovid-19 açısından sınav sürecinde dikkat etmeleri gereken noktalar, Bina Sınav Komisyonu ya da sınav görevlileri tarafından anlatılacak ve “Kovid-19 beyanları” da istenecek. Yani öğrencinin Kovid-19 belirtileri olup olmadığı, bu tanıyı almış kişilerle temaslarının olup olmadığı, bu tanının konup konmadığı konusunda bilgi vermeleri istenecek. Öğrencilere, bu bilgileri verdiklerinde “sınava girmelerinin engellenmeyeceği” bilgisi aktarılacak.

ÖĞRENCİLERE İŞTE BU AÇIKLAMA YAPILACAK

İşte öğrencilere yapılacak bilgilendirme şöyle olacak:

 “Değerli öğrencilerimiz, ciddi solunum yolu belirtileriyle seyreden COVID-19 nedeniyle sınav sürecinde almanız gereken önlemler hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz. Ateş, öksürük, burun akıntısı ve solunum güçlüğü şikâyeti olan, COVID-19 olan veya son 14 gün içerisinde COVID-19 vakası ile teması olan öğrencilerimiz okul girişinde görevlilere bilgi vermelidir. Endişeniz olmasın şikayeti olan öğrencilerimiz sınava alınacaktır. Şikayeti olanların bilgi vermesi sınav sürecinde sizin, sınav görevlilerimizin sağlığı ve uyulması gereken tedbirlerin belirlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Okul içinde, bahçesinde ve diğer kalabalık ortamlarda sosyal mesafe (en az 1 metre, 3-4 adım) kuralına lütfen dikkat ediniz. Maske takınız ve maskenizi çıkarmayınız. Sağlığınızı önemsiyoruz. Lütfen bu önlemlere uyunuz. Başarılar dileriz.”

AYRI SALONDA MASKELİ SINAVA GİRECEKLER

Bu açıklamadan sonra öğrenci bu yönde bilgi verirse giriş katında bulunan ayrı bir salonda sınava girecekler. Ancak bu öğrenciler ile kesin Kovid-19 olan öğrenciler için aynı salonda olmayacaklar. Farklı bir salonda sınava girecekler. Bu öğrenciler de sınavı tıbbi maske ile tamamlayacak. Bez maske kullananların maskeleri tıbbi maske ile değiştirilecek.

18-06-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş