Arama sonuçları

Öğretmen açığı 138 binin üzerinde

Öğretmen açığı 138 binin üzerinde

Öğretmen açığı 138 binin üzerinde. CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık Sayıştay raporuna göre öğretmen açığının 138 binin üzerinde olduğunu söyledi. Karabıyık, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2019 yılı Sayıştay Raporu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

ÖĞRETMEN AÇIĞI 138 BİNİN ÜZERİNDE

Rapora göre Türkiye’de 138 bin 393 öğretmen açığı var. Sözleşmeli öğretmenlik sisteminin kaldırılması ve atamaların kadrolu yapılması ile ilgili çağrımızı sürekli yineliyoruz. Gelinen noktada 138.393 öğretmen açığı var ve bununla ilgili süreç içinde hiçbir şey yapılmamıştır.

ATAMALARDA LİYAKAT YOK

Yapılan atamalarda liyakatın esas alınmadığının Sayıştay Raporu’na da yansıdı. Şu anda 80 İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün liyakat ve kariyer kriterleri şartlarını taşımadığı halde atandığını görüyoruz. Bu da bazı gerçekleri daha net ortaya koyuyor.

FATİH PROJESİ NE OLDU?

Milli Eğitim Bakanlığı eğitimde en ileri teknolojiye eriştiklerini ifade ederken, sadece küçük bir örnekle FATİH Projesi’nde bile çok basit planlama hatalarının yapıldığını görüyoruz. İnternet alt yapısı olmadığı halde 6.059 okula akıllı tahta sistemi kurulmuştur. Aynı zamanda internet alt yapısı kurulmadığı için, bu akıllı tahta sistemleri boşa gitmiş ve ihtiyacı karşılamamıştır. Sayıştay Raporu’nda bir diğer dikkat çeken nokta ise taşımalı eğitimdir. Türkiye’de 1 milyon 300 binin üzerinde öğrenci taşımalı eğitimde bulunmaktadır. Bir tarafta boş okullar beklerken, diğer tarafta öğretmenler atama beklerken taşımalı eğitimin olmaması gerektiğini vurguluyoruz. Sayıştay Raporu ise, taşımalı eğitimin ihalelerinde teknik olarak yanlışların ve planlama hatalarının yapıldığını, devlete ek gider ve zarara neden olduğunu kanıtlıyor.

CHP’nin altını çizdiği hatalı uygulama ve tespitler Sayıştay Raporu’na da yansıyor. Sayıştay Raporu’nda öğrencilerin maksimum yararını öncelemeyen uygulamaların, bütçe eksikliklerinin, planlama hatalarının ve ihalelerde teknik hataların ve yanlışların olduğunu görmekteyiz. Her gün daha kötüye giden bir Milli Eğitim Sistemi için bunlar önemli hatalardır. Biz bu gerçekleri sürekli ifade ediyoruz, şimdi ise Sayıştay Raporu, MEB’in yok sayılan gerçeklerinden bazılarını bu raporda dahi gözler önüne seriyor.”

04-10-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş