Arama sonuçları

Öğretmen açığına ‘memur öğretmen’ önerisi

Öğretmen açığına ‘memur öğretmen’ önerisi

Son günlerde eğitim dünyasının en çok konuşulan konularının başında öğretmen açığı geliyor. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 28 bin öğretmenin meslekten ihraç edilmesi, 20 binden fazlasının da açığa alınmasıyla birlikte yeni öğretim yılı bu 48 bin öğretmenin eksiği ile başladı. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önce 2011 yılında kaldırılan sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını tekrar getirdi. 15 bin öğretmen KPSS ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) puanlarına göre sözlü sınav sonucuna göre 10 Ekim’de atanacak. Ardından bakanlık dershane öğretmenlerinden 5 binini de KPSS puanı şartı aramadan sözlü sınavla atama kararı aldı. Bu uygulama ise yıllardır KPSS ve ÖABT girip, atama bekleyen öğretmen adayları tarafından çok eleştirildi. 

MEB son olarak okullarda norm kadro fazlası olarak bulunan 40 binden fazla öğretmeni öğretmen açığını kapatmak için yer değiştirmesini istedi. Bu öğretmenler açık olan eğitim kurumlarına atanacak. Eğer tercih yapmazlarsa ya da tercihlerine yerleştirilemezlerse bu kez de norm kadro fazlası öğretmenler resen atanacak. İşte norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeye zorlanması da KPSS şartsız öğretmen ataması kadar eğitimcilerin tepkisini çekiyor. 

Bu arada ise asıl meslekleri öğretmenlik olmasına rağmen atanamadıkları için KPSS puanlarıyla değişik kamu kurumlarında “memur” olarak çalışan öğretmenlerden “Açığı kapatmak için bizi atayın, üstelik bizim hem KPSS puanımız var hem de aday öğretmenliğimiz kalkmış durumda” önerisini geldi. 

Change.org üzerinden imza kampanyası da düzenleyen “memur öğretmenler” önerilerini şöyle sıralıyor: 

Bizler devletin zaten maaş ödediği memuriyetlerinden önce de özel okullarda ya da dershanelerde çalışmış ve adaylığı kalkmış asil öğretmenleriniz. Yıllarca atamalarımız yapılmadığı için ailelerimizin yaşamlarını güvence altına alabilmek adına gönüllerimiz istemese de KPSS puanlarımızla öğretmenlik dışı memuriyetlere girme hakkı kazandık. Değişik kurumlarda memur olarak çalışıyoruz ama öğretmenlik sevdamız hiç bitmedi. Bütçeye ek yük getirmeden bizi asıl mesleklerimiz olan öğretmenliğe kaydırsınlar. Böylece masrafsız, verimli ve mantıklı bir istihdam yapılmış olacak. Bizler de asıl mesleğimiz olan öğretmenliği yapmış oluruz. 

2012 YILINDA MAĞDUR EDİLDİK: Bizler öğretmen olarak kurumlar arası atamaya başvuracakken, bir gece değiştirilen yönetmelik yüzünden bu hakkımızı kullanamadık. 4 yıldır biz unutulduk. KPSS puansız öğretmen ataması gündeme geldiğinde bile kimsenin aklına gelmedik. Kurumlar arası nakil yoluyla memur öğretmenler görevlendirilebilir.

23-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş