Arama sonuçları

Öğretmene 'performans notu' pilot olarak başlıyor

Öğretmene 'performans notu' pilot olarak başlıyor

Öğretmene 'performans notu' pilot olarak başlıyor. Öğrenci, veli, meslektaş ve yöneticiler öğretmeni performansına göre notlayacak. Bu notlar da öğretmenlerin kariyerlerini belirleyecek.

ÖĞRETMENE 'PERFORMANS NOTU' PİLOT OLARAK BAŞLIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından uygulanacak öğretmenlere performans değerlendirme sistemi için 12 ilde yapılacak pilot uygulamaya dair yazı valiliklere gönderildi. Eğitimciler ise öğretmenin performansına not verecek uygulamaya tepki gösterdi. Uygulamaya ilk tepki Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'tan geldi.   

Koncuk, MEB’in 12 pilot ilde başlattığı öğretmenlere performans değerlendirme sisteminin kapsamının genişletilmesi halinde eylem yapacaklarını bildirdi. Koncuk, yazılı açıklamasında MEB'in öğretmenlere performans değerlendirme sistemi için 12 ilde pilot uygulama yapacağına dair yazıyı valiliklere gönderdiğini belirtti. Bir öğretmenin eğitim-öğretim performansını ölçmek için önce bunu ölçebilecek donanıma sahip olmak gerektiğini savunan Koncuk, "Bu donanım kimde var" diye sordu.  

‘CİDDİ SIKINTILAR YARATACAKTIR’

Koncuk, "Pilot uygulamanın genişlemesi halinde, 'Meslektaşıma Performans Notu Vermiyorum' ya da 'Meslektaşımın Performansı 100'dür' eylemi yaparız" dedi.  MEB'in bu uygulamasının "kaosun ayak sesi" olduğunu belirten Koncuk, şunları kaydetti:
"Güya bu yöntemle yöneticilerin, velilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin birbirine not vermesiyle öğretmenlerin performansı hesap edilecekmiş. MEB bunu, şu an pilot uygulama olarak başlatsa da çıkarılan strateji belgesine dayanan sistem, MEB bünyesinde ciddi sıkıntılar yaratacaktır. Öğretmenlerin başarısı ya da başarısızlığı bir tek parametreye bağlı değildir. Başarı, çevresel etkenlerle birlikte düşünülmelidir. Burada öğretmenin başarısı, öğrenci başarısı ile ölçülecekse, aile, kültürel çevre, öğretmen etkisini doğrudan etkileyen önemdedir. Öğretmen performansı, sadece öğretmen bilgisi ya da sadece öğrenci başarısı ile ölçülebilecek bir şey değildir. Bu iddia dahi edilemez."

UZMANLIK VE BAŞÖĞRETMENLİK UYGULAMASI DEVAM EDECEK

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, geçtiğimiz Eylül ayında yaptığı açıklamada bu yıl itibarıyla pilot uygulamasına başladıkları öğretmenlerin performanslarının ölçülmesi sürecini, aynı zamanda kariyer basamakları için de bir veri olarak kullanmak istediklerini söylemiş, yakında konuya ilişkin bir kılavuz yayınlanacağını belirterek şöyle konuşmuştu: "Uzmanlık ve başöğretmenlik uygulaması devam edecek. Ama bir sınavla değil, performans göstergelerine göre belli performans elde eden arkadaşlarımız uzman öğretmen unvanına sahip olacak."

ÖĞRETMENE PERFORMANS DEĞERLEDİRME UYGULAMASI NEDİR?

Geçtiğimiz haziran ayında Resmi Gazete’de MEB Öğretmen Strateji Belgesi  (2017-2023) yayınlanmıştı. Bu belgede de öğretmenin performansına not sistemine geçileceği belirtiliyordu. Üzerinde çalışılan performans sistemi öğretmenin performansını okul müdürü, müdür yardımcısı, müfettiş, okuldaki diğer çalışanlar, zümre öğretmenleri, öz değerlendirme, öğrenci ve veli tarafından değerlendirilmesi üzerine kurulu. Bu sistemde öğretmenlerin performansı “mesleki bilgi”, “mesleki beceri” ile “tutum ve değerler” olmak üzere üç alanda değerlendirilecek. Yetersiz görülen öğretmen hizmet içi eğitime alınacak. Performans sistemi içinde öğretmenin aldığı puanlar öğretmenlerin terfilerinde ve hizmet puanlarında etkili olacak. Öğretmen bu puanlarına göre baş öğretmenlik ve uzman öğretmenlik gibi unvanlar alacak.

Bakan İsmet Yılmaz da yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Öğretmenin performansını okul müdürü, müdür yardımcısı, müfettiş, okuldaki diğer çalışanlar, zümre öğretmenleri, öz değerlendirme, öğrenci ve veli değerlendirecek.” 

 PİLOT UYGULAMA HANGİ İLLERDE BAŞLADI?

Devam eden çalışmalar kapsamında, öğretmene  perfonmans değerlendirme sisteminin pilot olarak uygulanmaya başlandığı  12 il  şöyle: Ankara, Antalya, Balıkesir, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Mardin, Samsun ve Trabzon. 

25-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş