Arama sonuçları

Öğretmene performansa MEB eleştirisi

Öğretmene performansa MEB eleştirisi

Öğretmene performansa MEB eleştirisi. Bakan Ziya Selçuk performans sisteminin uygulanmayacağını açıklasa da MEB üç ayda bir yayımladığı hakemli “Milli Eğitim” dergisinde akademik bir araştırmaya yer vererek öğretmenlerin görüşlerini aktardı.

Cumhuriyet'in haberine göre Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, performans sisteminin uygulanmayacağını açıklasa da araştırma sonuçları öğretmenler ile okul yönetimleri arasındaki ilişkiyi gözler önüne serdi. 

ÖĞRETMENE PERFORMANSA MEB ELEŞTİRİSİ


Öğretmenlerin olumsuz görüşlerinin başında okul yöneticilerinin adaletsizliği yer alırken, sistemi olumlu bulanlar bile objektif bir değerlendirme yapılamayacağını savundu. Öğretmen görüşleri arasında, şunlar yer aldı:

“Bence bu değerlendirmede işini yapan, ancak müdürle veya idarecilerle arası iyi olmayan öğretmen mağdur olacaktır.”, “Değerlendirilmeden bütün öğretmenlere yüksek not verilmektedir. Düşük not verilen bir öğretmen müdürüyle kavga edebiliyor.”, “Performans bir saatte veya bir formla değerlendirilemez.”, “Uygulanabilirliğinin objektif olduğunu düşünmüyorum. Değerlendirmede kişiselliğin devreye girdiğini düşünüyorum.”

SİYASİ OLARAK KULLANILIR

Öğretmenler yorumlarında ayrıca sonuçların siyasi olarak kullanılacağı endişesini de dile getirdi.:

“Türkiye şartlarında gerçekleri yansıtacağına inanmıyorum. Sendikal ve siyasi olarak kullanılacağını düşünüyorum.”, “Olumsuz olarak değerlendiriyorum çünkü böyle bir performans değerlendirmesinin hakkıyla yapılabilmesi için yöneticinin öğretmenleriyle iletişiminin iyi olması gerekir.”, “Değerlendirmeyi yapacak kişinin adil ve şeffaf olması önemlidir.”, “Bir idareci tarafından yapılacak değerlendirmede bence en önemli ayrıntı; ‘tarafsız’ ve ‘adaletli’ olmaktır.”

04-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş