Arama sonuçları

Öğretmene şiddet mobil uygulama ile çözülecek

Öğretmene şiddet mobil uygulama ile çözülecek

MEB şiddeti mobil uygulama ile çözecek. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere yönelik şiddete karşı harekete geçti. Öğretmenlerin cep telefonlarına yüklenecek ve tehlike anında polise haber verecek bir mobil uygulama hazırlandı. BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, uygulamanın bu hafta içinde düzenlenecek bir program ile kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Öğretmenlerin büyük bölümünün okullarda kendini güvende hissetmediğini ortaya koyan veriler MEB’i harekete geçirdi. Bakan Selçuk’un talimatıyla geçen hafta düzenlenen çalıştayda, şiddetin önlenmesine ilişkin yapılacak yasal düzenlemeler ve okullarda alınacak önlemler konuşuldu.

YAZILIM ÜRETİLDİ

Bakanlığın yazılımı ilk defa çalıştayda öğretmenlere tanıtıldı. Uygulamanın, Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı, “Beyaz Kod” uygulaması ile benzerliği dikkati çekti. Yazılım ile öğretmenlerin kişisel telefonlarına indirilecek bir uygulamayla kamu ve özel tüm okullardaki şiddet olaylarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

YENİ YASA HAZIRLIĞI

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı’nın katılımıyla gerçekleştirilen ve mobil uygulamanın ilk defa eğitimcilere tanıtıldığı çalıştayda konuşulan bir diğer konu ise şiddete karşı yeni bir yasa tasarısı hazırlığı oldu. Bu kapsamda öğretmenlere karşı cebir, şiddet veya tehdit uygulayanlar için en az iki yıl hapis cezası içeren bir düzenlemenin gündeme alındığı öğrenildi. Özel okullarda görev yapan öğretmenler de aynı düzenleme kapsamına alınarak şiddet durumunda kamu görevlisi sayılmaları planlandı. Ayrıca yönetmelik değişiklikleriyle de öğretmenlerin kendilerini güvende hissetmelerinin sağlanması için okul alanlarında güvenlik düzenlemeleri yapılması da çalıştayda gündeme gelen bir diğer konu oldu.

25-11-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş