Arama sonuçları

Öğretmene uygulamalı bilim kursu

Öğretmene uygulamalı bilim kursu

Türkiye Bilimler Akademisinin (TÜBA), MEB ile imzaladığı protokol çerçevesinde, temel bilimler öğretmenlerine yönelik "V. Uygulamalı Bilim Eğitimi" kursu, İstanbul Üniversitesi’nde başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, öğretmenlerin, önlerine gelen müfredatı ya da ders kitabını hiç sorgulamadan, eleştirmeden, incelemeden aynen alıp uygulamasını istemediklerini söyledi.

Aktekin, eğitimin başlaması dolayısıyla düzenlenen programda, geçen yıl gerçekleştirdikleri yaklaşık 250 farklı yüz yüze eğitim programına 30 bine yakın öğretmenin katıldığını belirtti. Geçen yıl illerde mahalli ve uzaktan eğitimle yürüttükleri faaliyetlere de tekrarlarla birlikte 1 milyondan fazla katılımın olduğunu dile getiren Aktekin, şöyle konuştu:

"İstediğiniz kadar eğitim reformu yapın, müfredat değiştirin, kağıt üzerinde güzel düzenlemeler yapın, bunların sınıfa yansımasını öğretmenin niteliği belirliyor. Eğer öğretmenler herhangi bir değişim çabasını benimsememişse, içselleştirmemişse ona katkı sunmaya hazır donanıma sahip değilse hiçbir eğitim girişiminin başarılı olması mümkün değil. Bakanlığımız bu bilinçle özellikle öğretmen niteliğini artırmaya dönük çeşitli faaliyetler yürütüyor. Bunlarda ana paydaşımız eğitim fakülteleri. Bunun dışında da TÜBİTAK ve TÜBA gibi birtakım kuruluşlarla bu faaliyetleri zenginleştirmeye çalışıyoruz."

Semih Aktekin, bakanlığın bu yıl müfredatı değiştirmek için askıya çıktığını, çeşitli derslerin programının değişeceğini, bunun daha önce de yapıldığını aktardı. Bu programların sınıfa yansımasının süreç içerisinde bazen sıkıntı yarattığını ve eksik uygulamalar olduğunu, bunun sebepleri üzerinde düşünülmesi gerektiğini dile getiren Aktekin, öğretmenlerden istediklerini şöyle anlattı:

"Öğretmen arkadaşlarımızın, önlerine gelen müfredatı veya ders kitabını hiç sorgulamadan, eleştirmeden, incelemeden kağıt üstünde olduğu gibi aynen, bire bir alıp uygulamasını istemiyoruz. Bu müfredatın veya ders kitabının öncelikli olarak yorumlayıcısı olmanızı istiyoruz. Önünüze gelen müfredatın, kitabın sizin sınıf ve öğrenci şartlarınıza öğrenci özelliklerine uyup uymadığının kontrolünü siz yapacaksınız. Kendi sınıf ve öğrenci ihtiyaçlarınıza göre dönüştürerek kullanacaksınız. Sizlerden bunu bekliyoruz. Daha önce 2004'te olan müfredat değişiminde eksik olan uygulamaya geçiremediğimiz husus buydu."

İstanbul Üniversitesi Vezneciler Kampüsünde düzenlenen ve 5 gün sürecek eğitime, 11 ilden 180 öğretmen katılıyor. Eğitimde, alanında uzman 50 akademisyen, temel bilimler alanında uygulamalı ders verecek

30-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş