Arama sonuçları

Öğretmenler Ağustos’ta atama istiyor

Öğretmenler Ağustos’ta atama istiyor

 Öğretmen adayları dertli. Çünkü bekledikleri ağustos atamasının olmayacağını Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıkladı. TBMM Eğitim Komisyonu’nda CHP milletvekili Ceyhun İrgil’in sorusu üzerine Bakan Yılmaz bu yanıtı vermişti. Bu yanıttan ağustos ayında atama olmayacağı, atamaların şubat ayında yapılacağı anlaşılıyor. 

Son öğretmen ataması da 2016 Şubat ayında yapıldı ve 30 bin öğretmen atandı. Ancak dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ‘nun 2016 öğretmen kadrolarının yarısının şubat ayında kullanılacağını söylediğini hatırlatan öğretmen adayları, “ Geçtiğimiz şubat ayında 30 bin öğretmen atandı. Ama bunun 10 bini 2015 yılından kalan kadroya yapıldı. Bu durumda en az 20 bin öğretmen ataması daha yapılması gerekiyor” diyor. 

Öğretmenler sosyal medya hesaplarından da başlattıkları kampanyada ağustos ayında en az 50 bin öğretmen ataması olması gerektiğini dile getiriyor. 

Geçtiğimiz yıl 16 dalda yapılan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne (ÖABT) 290 binin üzerinde aday girmişti. ÖABT’ne girmek zorunda olmayan diğer branşlarda düşünüldüğünde atama bekleyen öğretmen sayısının 400 binleri bulduğu tahmin ediliyor. 

 

12-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş