Arama sonuçları

Öğretmenlere 'karma' eğitim modeli geliyor

Öğretmenlere 'karma' eğitim modeli geliyor

Öğretmenlere 'karma' eğitim modeli geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı, öğretmenlerin mesleki gelişimini yeniden yapılandırdıklarını belirtti. Boyacı, "Temel olarak yüz yüze ve uzaktan eğitimin bir arada kullanıldığı karma bir mesleki gelişim modelini benimsiyoruz" dedi. 

Boyacı, öğretmen yetiştirmenin ve öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin eğitim alanında gerçekleştirilecek her türlü reformun merkezinde yer aldığını ifade etti. 

ÖĞRETMENLERE 'KARMA' EĞİTİM MODELİ GELİYOR

2023 Eğitim Vizyonu'nun bir yenilik iddiası olduğunu belirten Boyacı, "Bu yeniliklerin müttefiklere ihtiyacı vardır. Bu müttefikler, okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimizdir" dedi.

Boyaca, okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin mesleki gelişiminin stratejik bir öncelik kazandığına işaret etti. Boyacı, bu konuda yeni bir paradigma üzerinde yeni bir sistemi inşa etmeyi amaçladıklarını söyledi. 

ÖĞRETMENLERİN GELİŞİMİ NASIL SAĞLANACAK?

Boyacı, öğretmenlerin mesleki gelişimine ilişkin, şöyle konuştu:

"Yeni mesleki gelişim paradigmamız öğretmenlerin hizmet içi eğitimi değil, sürekli mesleki gelişimi üzerine kurulu. Gerçekçi, sürdürülebilir ve etkili bir mesleki gelişim sisteminin kurulması bizim için öncelikli yapmamız gereken ödevlerden bir tanesi."

YENİ GELİŞİM MODELİ NEDİR?

Boyacı, okullarda görev yapan 920 bin öğretmenin mesleki gelişiminin geleneksel hizmet içi eğitim sistemlerinin amaç ve işleyişinin ötesine geçtiğine dikkat çekti. oyacı, benimsedikleri öğretmenlerin yeni mesleki gelişim modeline ilişkin şu bilgileri verdi:

"Etkili, sürdürülebilir, izlemeye, değerlendirmeye dayalı bir hizmet içi eğitim sistemi kuracaksak bunun için temel olarak yüz yüze ve uzaktan eğitimin bir arada kullanıldığı karma bir mesleki gelişim modelini benimsiyoruz. Bunlara ilişkin temel altyapı çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. Bundan sonra öğretmenlerimizi, bu mesleki gelişim sistemi içerisinde yetiştirmeyi, onların ihtiyaçlarını temel alarak yeni bir bakış ve yeni bir sistem kurmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede öğretmenlerimizin mesleki gelişimini genel olarak yeniden yapılandırıyoruz. Mesleki gelişimin anlamını kariyer ile ilişkilendiriyoruz. Ulusal, uluslararası sertifikasyon bizim için önemli bir öncelik noktası haline geldi. Mesleki gelişimi, güncel olana ilişkin mesleki bilgi ve becerilerin artırılması olarak değerlendiriyoruz. Biz bunu lisansüstü düzeyde değerlendiriyoruz. Öğretmenlerimize ilişkin yürüttüğümüz bütün mesleki gelişim etkinliklerinin öğretmen yeterliliklerine dayalı olarak yapılandırılması söz konusu." dedi.

Bu konuda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile iş birliği yürüttüklerini hatırlatan Boyacı, çalışmalarını yakında kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti.

29-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş