Arama sonuçları

Öğretmenlik programları güncellendi

Öğretmenlik programları güncellendi

Öğretmenlik programları güncellendi. YÖK, 25 öğretmenlik lisans programını güncelledi. Güncelleme gerekçeleri olarak şunlar sıralandı:

"Öğretmen yetiştirme programları, 1997, 2006 ve 2009 yıllarında güncellenmiş olup daha çok ilköğretim kademesiyle ilgili programlar üzerinde durulmuştur. Özellikle ortaöğretim alan öğretmenlikleriyle ilgili lisans programları başta olmak üzere üniversite ve fakülteler arasındaki haftalık ders saati, ders kredisi ve AKTS yönlerinden uyumsuzluklar meydana gelmiş, bu durum, ayrıca başka sorunlara neden olmuştur. Kredi ve AKTS uyumsuzluklarından dolayı yatay geçişler, çift ana dal uygulamaları, Erasmus, Mevlâna ve Farabi değişim programlarında çeşitli aksaklıklar yaşandığı görülmüştür."

ÖĞRETMENLİK PROGRAMLARI GÜNCELLENDİ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz “Güncellenen Öğretmenlik Lisans Programlarının Tanıtımı" için YÖK’te düzenlenen toplantıya katıldı.

Yılmaz 20 bin öğretmenin mülakatının tamamlandığını hatırlatarak, 5 bin öğretmenin mülakatına da önümüzdeki ay başlanacağını söyledi. Yılmaz, şöyle dedi: 

“ Bu yıl da 25 bin öğretmenimizi eğitim ailemizle buluşturduğumuzda, 610 binin üzerinde öğretmen atamasını gerçekleştirmiş olacağız.Bugün gördüğünüz her üç öğretmenden birisi bizim dönemimizde atandı."

400 BİN TABLET BİLGİSAYAR DAĞITILDI

 

Kaliteli eğitimin olmazsa olmaz unsularından birisinin de eğitimin teknolojiyle buluşturulması gerektiğini belirten Yılmaz, FATİH projesiyle bir milyon 400 binin üzerindeki tablet bilgisayarı öğretmen ve öğrencilere dağıttıklarını kaydetti.

YÖK’ÜN HEDEFİ KALİTE OLACAK

YÖK Başkanı Yekta Saraç ise konuşmasında, YÖK’ün bundan sonra yükseköğretime erişimi artırmaya değil, kalite çıtasını yükseltmeye çalışacağını vurguladı.

Saraç, Kalite Kurulu’nun kurulması, tıp, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik programlarına başarı sıralamasına göre öğrenci almaya geçilmesi, barajın yükseltilmesi gibi pek çok yeniliğe imza attıklarını belirtti.

NİTELİKLİ ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SORUNU ÇÖZÜLEMEDİ

Konuşmasında, nitelikli öğretmen yetiştirme sorununun henüz çözülemediğine dikkati çeken Saraç, toplantıda bu konuda değerlendirme yapılacağını ifade etti. Saraç, Türkiye'de 78'i devlet 17'si vakıf yükseköğretim kurumunda olmak üzere 95 eğitim/eğitim bilimleri fakültesi mevcut olduğunu belirtti. Saraç, bu fakültelerde 9 bin 144 öğretim elemanının görev yaptığını söyledi. Saraç, lisans öğrencisi sayısının 213 bin, lisansüstü öğrenci sayısını ise 20 bin dolayında olduğunu aktardı.

NİTELİKLİ ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEK

Saraç, bundan sonra, eğitim bilimleri fakültelerinde daha etkili öğrenme-öğretme süreçleri gerçekleştirmek, daha nitelikli öğretmen adayları yetiştirmek, daha çok sosyal fayda sağlamaya dönük projeler ve araştırmalar yapmanın temel amaçları olduğunu vurguladı. Saraç, şöyle dedi: "Eğitim, her şeyden önce 'erdemli insan yetiştirme' sürecidir. Kendisine, ailesine, milletine ve tüm insanlığa hayırlı bir nesil yetiştirmektir. Bu sürecin temel aktörleri öğretmenlerdir. Öğretmen yetiştiren kurumların başında da eğitim ve eğitim bilimleri fakültelerimiz gelmektedir."

12 YIL ÖNCE GÜNCELLENMİŞTİ

Saraç, öğretmen yetiştirme lisans programlarının daha önce de YÖK'ün koordinasyonunda 1998 ve 2006 yıllarında güncellendiğini hatırlatarak, lisans programlarının son güncellenmesinin üzerinden 12 yıl geçtiğini söyledi.

YÖK bünyesindeki Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubunun, yeniden yapılandırıldığını aktaran Saraç, eğitim bilimleri fakültelerine girişte, 240 bin barajının getirildiğini hatırlattı. Söz konusu fakültelerin bölüm ve anabilim dalı yapılanmasının yeniden oluşturulduğunu belirten Saraç, ikinci öğretim programlarının kapatılmaya başlandığını kaydetti.

 

16-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş