Arama sonuçları

Okul öncesi eğitim kimlerin eline bırakılıyor?

Okul öncesi eğitim kimlerin eline bırakılıyor?

Okul öncesi eğitim kimlerin eline bırakılıyor? Toplum temelli kurumlar olarak nitelendirilen Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı 4-6 yaş kurslar ile belediyelerce ve derneklerce açılan kreşlerin sayısı geçen yıla göre 16.4 oranında arttı. 2015-2016 öğretim yılında bu kurumların sayısı 692 iken 2017-2018 öğretim yılında sayıları 2 bin 560 oldu.

Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG)  Eğitim İzleme Raporu 2019'un üçüncü dosyası olan "Öğrenciler ve Eğitime Erişim"de dikkat çeken verilerden biri de son birkaç yıldır sayıları hızla artan toplum temelli kurumlar oldu. Okul öncesi eğitim alanında yer alan bu kurumların sayısının hızla artığına işaret edilen rapor, bu kurumların “yeterliliklerine” vurgu yapıyor.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KİMLERİN ELİNE BIRAKILIYOR?

Rapora göre kurum türüne göre dağılımda, öğrencilerin yarısından fazlası (%52,0) ilköğretim okullarına bağlı resmi anasınıflarında öğrenim görüyor. Resmi anasınıflarından sonra öğrencilerin en çok öğrenim gördüğü kurumlar ise yüzde 24,7 ile resmi anaokulları.Resmi anaokullarını, özel anaokulları (%9,8) ve toplum temelli kurumlar (%6,1) izliyor.

TOPLUM TEMELLİ KURUMLAR NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) istatistiklerinde toplum temelli kurumlar “Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı 4-6 yaş kurslar ile belediyelerce ve derneklerce açılan kreşler” olarak tanımlanıyor.

SAYILARI HIZLA ARTIYOR

Toplum temelli kurumların sayısı ve bu kurumlardaki öğrenim gören öğrencilerin oranı artmaya devam ediyor. Toplum temelli kurumların sayısı, resmi istatistiklerde ilk kez gösterildiği 2015-16 eğitim-öğretim yılında 692’ydi ve o yıl bu kurumlarda öğrenim görenlerin oranı %1,7’ydi. Aradan geçen üç yılda toplum temelli kurumların sayısı hızla artarak 2018-19’da 2.560 oldu; 2017-18’e göre %16,4 oranında arttı.

BU KURUMLARIN İNCELENMESİ GEREKİYOR

ERG raporunda bu kurumlar ile ilgili şu uyarı yapılıyor:

“Sayısı artış eğilimi gösteren toplum temelli kurumların çocukların gelişimini nasıl ve ne derecede desteklediğinin incelenmesi, uyguladıkları öğretim programlarının ve pedagojinin dikkatle değerlendirilmesi, bu kurumlarda görev yapan kişilerin yetkinliklerinin yeterlik durumlarının kontrol edilmesi oldukça önemlidir.”

 

08-11-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş