Arama sonuçları

Okul öncesi eğitimin takibi '54 ay' ile başlayacak

Okul öncesi eğitimin takibi '54 ay' ile başlayacak

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren 54 ay ve üzeri okul öncesi çağındaki çocuklar, e-okul sistemi üzerinden otomatik olarak okula kaydedilecek, böylece zorunlu eğitim kapsamına alınması planlanan bu yaşlardaki bütün çocukların takibi yapılabilecek.

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2017-2019 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program'da okul öncesi eğitimin 2019'a kadar zorunlu hale getirilmesine ilişkin illere yazı gönderildi.

Buna göre, MEB, her çocuğun en az bir yıl okul öncesi eğitim almış olarak ilkokula başlamasını hedefliyor.

Zorunlu eğitime geçiş ile eylül sonu itibarıyla 54 ayını tamamlamış, bir sonraki yıl ilkokula başlayacak bütün çocukların okul öncesi eğitimden faydalanması için gerekli çalışmalar başlatıldı.

Bu kapsamda, ilgili yazı ile mevzuat gereği 81 ilde ilkokul birinci sınıf ile okul öncesi eğitim kurumlarına kaydı yaptırılacak çocukların, e-okul sisteminde kaydolacakları okulların belirlenmesi istendi. Bakanlık, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden edindiği verileri, e-okul sistemine alarak bir yerleşim yerindeki 54 ay ve üzeri çocukların listesini de il ve ilçelere ilan etti.

EN YAKIN OKUL İLE İLİŞKİLENDİRİLECEK

İl ve ilçe yöneticileri, ilkokullarda olduğu gibi okul öncesi çağdaki çocukları adreslerine en yakın okullarla ilişkilendirerek, kayıt döneminde otomatik olarak ilgili okulun kaydına alınması için gerekli çalışmaları yapacak.

2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren 54 ay ve üzeri okul öncesi çocuklar, e-okul sistemi üzerinden otomatik olarak okula kaydedilecek. Bu şekilde zorunlu eğitim kapsamına alınması planlanan 54 ay ve üzeri bütün çocukların takibi yapılabilecek.

Okula devam etmeyen çocuklar için gerekli önlemler alınabilecek, ihtiyaç analizi yapılıp gerekli planlamalar faaliyete geçirilecek.

Okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda olduğu gibi belli şartlara bağlanmış nakil sınırlaması bulunmuyor. Herhangi bir okulun kaydına alınan çocuk, velisinin isteği ile boş kontenjan olması durumunda istediği başka bir okula nakil olabilecek.

Her ilçe milli eğitim ve okul müdürlüğü, kendi okullarıyla ilişkilendirilmiş bütün çocukların herhangi bir okula kesin kayıt yaptırıp yaptırmadığını, buraya devam edip etmediğini takip edebilecek, gerekli önlemleri alabilecek.

Bu blog AA abonesidir. 

28-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş