Arama sonuçları

Okul servislerinde korsana karşı ‘L’ plaka

 Okul servislerinde korsana karşı ‘L’ plaka

Okul servislerinde korsana karşı ‘L’ plaka. Yeni öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala okul servisçilerinin son birkaç yıldır dile getirdikleri plaka sorunu çözüldü. İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, servis araçlarının plakalarının “L” ile başlayacağını bildirdi. Bu uygulamanın korsan servislerin önüne geçmek için başlatıldığını belirten Öztürk, şöyle dedi:  “LAA 001’den başlayıp LZZ 999’a kadar olan plakalar personel ve okul servis araçlarında kullanılacak. Daha kaliteli ve sürdürülebilir hizmet olacak” diye konuştu.

 

OKUL SERVİSLERİNDE KORSANA KARŞI ‘L’ PLAKA

Milliyet’ten Aylin Rana Aydın’ın haberine göre oku servislerinde korsan çalışanların önüne ‘L plaka’ ile geçilecek. Servis şoförleri bir süredir belirli plakaları taşıyan araçların servis olarak kullanılması gerektiğini, S plakalı araçların servis olabileceğine dair düzenleme bulunmasına karşın pek çok ihalede buna uyulmadığını dile getiriyordu.

18 BİN 500 SERSİ ARACI BULUNUYOR

Geçen yıl yaklaşık 18 bin 500 servis aracı olduğunu belirten Öztürk, şöyle dedi:

“Bu araçların yaklaşık yüzde 60’ı bu yeni plakalara geçiş yaptı. Plaka değişikliği yapacak servisçilerin daha önceden servis taşımacılığı yaptığına dair taşıt kartı, yetki belgesi, ruhsatın olması yeterli olacak. Hedefimiz 2019 Şubat’ta bütün servislerin bu plakaya geçiş yapması.”

Öztürk, servis şoförü ve hosteslerine Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) verdiği eğitimin yanı sıra okullar açıldıktan sonra çocuk psikolojisi ve öfke kontrolüne yönelik eğitim verileceğini belirtti.

ARTIŞ YÜZDE 25’İ AŞABİLİR

Geçen yıl İstanbul’da okul servis ücretleri 190 lira ile 475 lira arasında değişiyordu. Dün açıklanan enflasyon rakamlarına göre ağustosta geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 27.13 ile ulaştırma grubunda gerçekleşti. Bu artış servis ücretlerine birebir yansıtılırsa 240 lira ile 603 lira arasında rakamlar oluşabilecek.

04-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş