Arama sonuçları

Önlisans mezununa ABD’den lisans diploması

Önlisans mezununa ABD’den lisans diploması

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) eğitim kurumlarında transfer iki şekilde gerçekleşebilir. Bunlardan ilkinde öğrenciler ya 4 yıllık lisans programlarında okurken ara sınıflarda üniversite yada bölüm değiştirmek için transfer yaparlar. İkincisinde ise 2 yıllık eğitim veren önlisans programlarından mezun olduktan sonra bu eğitimlerini 4 yıla tamamlamak isterler.  Her iki durumda da Amerikan üniversiteleri transfer yapmak isteyen öğrencilerde bir takım koşullar arıyor.  İşte ABD üniversitelerinde nasıl transfer yapabileceğinize ilişkin sorularınızın yanıtları:

DERS Mİ OKUDUОUMUZUN YIL MI TRANSFER EDİLİYOR?

Amerikan üniversiteleri yıl transferi değil, ders transferi yapar. Öğrencinin aldığı tüm derslerin içeriklerini transfer yapacağı yükseköğretim kurumuna  göndermesi gerekir. Müfredatları ve ders konularını inceleyen üniversite derslerin transfer için uygun olup olmadığına karar verir.

TRANSFER İÇİN ޞARTLAR NEDİR?

Transfer için getirilen koşullar üniversiteden üniversiteye değişebilir. Genellikle minimum ortalamanın 2, en kötü ders notunuzun da C olması gerekir. Bazı üniversiteler ortalamanın en az 2.5 hatta 3 olmasını isteyebilirler.

TRANSFERDE BELLİ BİR KREDİ ŞžARTI VAR MI?

Üniversiteler minimum 30 yada 60 kredi almanızı şart koşabilirler. Örneğin Kalifornia eyaletindeki birçok üniversite bazı bölümlerine sadece “upper division transfer” olarak adlandırdıkları en az 2 yıl eğitim almış ve 60 kredi tamamlamış öğrencileri kabul eder.  Daha az kredi alan yada bu şartları sağlamayan öğrenciler bu bölümlere transfer olamaz.

TRANSFERDE KREDİ KAYBI OLUYOR MU?

Transferlerde genellikle eğitimine başladığınız bölümün aynısını ya da çok yakınını seçmelisiniz aksi takdirde çok fazla kredi kaybınız olur.

YIL KAYBI YAޞANIR MI?

ABD üniversiteleri öğrencilerin Matematik, İngilizce, Tarih gibi bazı mecburi dersleri almalarını şart koşar. Bu durumda müfredat farklılığı, C notunun altında geçilen dersler, mecburi derslerin alınmamış olması gibi sebeplerden birçok öğrenci direk 2+2 şeklinde transferler yapamaz.

İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI VAR MI?

ABD üniversitelerinin birçoğunda İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için akademik programlarına başlamadan önce katılabilecekleri İngilizce hazırlık programları bulunuyor.

YIL KAYBIMIZI NASIL ÖNLERİZ?

Tam olarak bütün derslerinizi  saydıramasanız bile yaz okullarında ekstra ders alarak yada bir dönem fazla ders alarak 2 yılda mezun olmak da mümkün.

* Sorularımızı Kare Eğitim uzmanları yanıtladı.

Fotoğraf: Yaşar Üniversitesi

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş