Arama sonuçları

ÖSYM ‘pardon’ diyemez çözüm üretmeli

ÖSYM ‘pardon’ diyemez çözüm üretmeli

ÖSYM ‘pardon’ diyemez çözüm üretmeli. Üniversite yerleştirme sonuçlarında hata yapan ÖSYM için Kamu Denetçiliği Kurumu KDK Başkanı Şeref Malkoç, ‘ÖSYM’nin pardon demeye hakkı yok, YÖK ile birlikte çözüm üretmeli’ dedi

ÖSYM’nin üniversite yerleştirme sonuçlarına ilişkin hatasına bir tepkiyi de KDK Başkanı Malkoç gösterdi. Geçtiğimiz temmuz ayında yerleştirme puanlarında hesaplama hatası yapan ÖSYM’nin ikinci hatası da adayları mağdur etmişti. 12 Ağustos’ta özür dileyerek, 8 Ağustos’ta açıkladığı yerleştirme sonuçlarında hata yaptığını açıkladı. Bu hatayla da 1110 adayın yerleştikleri alan değişti, yerleşmemiş görünen 1628 aday bir programa yerleşti, yerleştiği açıklanan 1499 aday da açıkta kaldı.

Hürriyet’in haberine göre Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç şöyle dedi:

ÖSYM ‘PARDON’ DİYEMEZ ÇÖZÜM ÜRETMELİ

“ÖSYM, birçok sınavı bugüne kadar başarılı biçimde yaptı. Bu konuda daha titiz davranmaları gerekir. 1110 adayın yeri değişti demek adaylar ve aileleri için hayati önemde. Kamu Denetçiliği Kurumu olarak hak arama kültürünün yaygınlaşmasına, iyi yönetim sisteminin işletilmesine gayret ediyoruz.

ÖSYM YANLIŞLIĞI YÖK İLE FORMÜL BULARAK ÇÖZMELİ

Çocukların geleceğini ilgilendiren başarılı sınavlar yapan bir kurumda çalışanların ‘pardon’ deme özgürlükleri, hakları yok. ÖSYM’nin YÖK ile birlikte kendi içlerinde bir formül bulmasını umuyorum. Mahkemeye gerek kalmadan çözülmesi gerekir. ÖSYM’nin yanlışlık yapmışsa çözme imkânı var. Bu kamu gücünün titiz kullanılması durumu. Umut ediyorum ki sorun çözülsün, mağduriyetler giderilsin. 17-18 yaşındaki yavruların moralleri etkilenmesin. Biz resen bir çalışma yapamıyoruz. Müracaat gelirse hareket ediyoruz. Yanlışlığı telafi etmek gerekiyor.”

ÖSYM HATASI MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi. “Hatalı yerleştirme yapılan programların yüzde 99’unun ilahiyat olmasının gerekçesi ne?” ifadesinin yer aldığı Tanrıkulu’nun soru önergesinde özetle şunlar soruldu: “Bir programa yerleştiği ilan edilen 1.499 adayın yeni durumda bir programa yerleşemediği göz önüne alındığında, mağduriyet nasıl giderilecek? ÖSYM’nin iki kere üst üste yerleştirme sonuçlarında hata yaparak daha önce benzeri görülmemiş mağduriyet ve skandal sonuçlara yol açmasıyla ilgili ne tür işlemler yapılacak? Öğrencilerin şaibelerle mağdur edilmemesi hususunda MEB ivedi somut çözüm sunacak mı? İlgililer hakkında soruşturma açılacak mı? Hak ihlalleri yapanlar görevden alınacak mı?”

TBMM Eğitim Komisyonu üyesi CHP’li Ceyhun İrgil de araştırma önergesinde şöyle dedi: “Nasıl olsa sınırlı sayıda çocuğu ilgilendiriyor denilerek bu hatanın üzerine gidilmemesi yanlış olur. Eğer birileri özellikle sisteme girip müdahalede bulunduysa bu saptanmalı. Kuşku duymamak zor; bilgisayar 1.500 çocuk için mi hata yaptı?”

15-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş