Arama sonuçları

Özel ders talebi geçen yıla göre yüzde 67 arttı

Özel ders talebi geçen yıla göre yüzde 67 arttı

Kovid-19 nedeniyle bir yılı aşkın süredir devam eden uzaktan eğitim, özel derslere olan talebi de katladı.

Milliyet Gazetesi'nden Ozan Ömer Kadüker'in haberine göre, geçen yıla göre özel ders talebi yüzde 67 oranında artarken özellikle lise ve üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanan adayların özel derslere ilgisi büyük.

YÜZ YÜZE EĞİTİM OLMAYINCA

Okulların ve kursların yüz yüze eğitime ara vermesi nedeniyle çocuklarının eğitimden daha fazla uzaklaşmasını istemeyen ailelerin de sıklıkla tercih ettiği özel dersler, isteğe göre yüz yüze ya da online yapılıyor.

Online derslerde öğretmenin deneyimi, ders anlatış şeklinin yanı sıra kullandığı teknolojik programlar, internetinin alt yapısı gibi konular da artık dikkat edilenlerin başında geliyor.

ÜCRETLER 400 TL'YE KADAR ÇIKIYOR

Online hizmet bulma platformu Armut, öğrencilerin online özel ders taleplerini inceledi. Buna göre özellikle yeni eğitim yılının başladığı eylül ayından itibaren okula yardımcı online özel derslerde talep artışı yaşandı. Online lise özel derslerinden Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik branşlarının taleplerinde yüzde 45, ilkokul düzeyindeki Türkçe, Fen Bilgisi ve Matematik ilkokul branşlarının özel ders taleplerinde ise yüzde 71 artış gözlemlendi. Genel okula yardımcı özel ders talepleri ise geçen yılın ilk 4 ayına göre yüzde 67 yükseldi. En çok talep edilen online özel dersler ise istatistik ve iktisat olurken bu yıl 2020’ye göre en çok büyüyen özel dersler de Matematik, Finans, Calculus, Akışkanlar Mekaniği ve Yazılım Programlama oldu.

HER DERS İÇİN ÖĞRETMEN VAR

Online platformlarda ilkokuldan üniversiteye her ders için bir öğretmen bulabilmek mümkün. Ücretler ise derse, hocanın deneyimine, mezun olduğu üniversiteye, dersi verme şekline göre değişiyor. Üniversite öğrencileri veya yeni mezun öğretmenlerin ders ücretleri düşükken “20 yıl deneyimli”, “ÖSS dereceli” gibi tanımlarla ilan açan öğretmenlerin ders ücretleri ise daha yüksek. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) alan derslerinin saatlik ücretleri ortalama 50 TL’den başlayıp 400 TL’ye kadar çıkıyor.

ONLİNE EĞİTİME OLAN ÖN YARGI YOK OLDU

Özel ders veren öğretmenler, ara sınıflarda sınav sayısının azaltılması, derslerin eskiye göre daha basit işlenmesi gibi nedenlerden dolayı bu öğrencilerin ilgisinin az olduğunu belirtirken özellikle lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilerin özel dersleri tercih ettiğini ifade ediyorlar. Öğretmenler pandemi nedeniyle derslerin online olarak yapıldığını belirtiyor.

10-05-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş