Arama sonuçları

Özel eğitim sınıfı ve okullara 1500 materyal seti gidecek

Özel eğitim sınıfı ve okullara 1500 materyal seti gidecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, son iki yılda 81 ildeki 6 bin 600 özel eğitim sınıfı ve okula özel eğitim materyal seti gönderildiğini belirtti. Selçuk, "2021'de ise üretimi tamamlanan 1500 materyal seti 1500 okulumuza gönderilecek" dedi.

Selçuk, Ders Aletleri Yapım Merkezi'nde düzenlenen Özel Eğitim Okulları’na Materyal Dağıtım Programı'nda yaptığı konuşmada, Kovid-19 salgını döneminde eğitim öğretim materyalleri üretmek, yayınlar çıkarmak, medya ve dijital içerikler oluşturmak konusunda müthiş bir performans sergilediklerini söyledi.

ÖZEL EĞİTİM ÖĞRENCİLERİNİN EĞİTİMİ

Selçuk, özel eğitim okullarındaki öğrencilere yönelik materyallerin, onların eğitim öğretim sürecindeki görsel, işitsel, toplumsal özelliklerine hitap ettiğini ve arkasında büyük bir bilimin yattığını dile getirdi. Selçuk, bu materyallerin çocuklara ve okullara ulaşması sonucu eğitim öğretimin kalitesinin geliştirilmesi konusunda büyük bir adım atıldığını belirtti.

Selçuk, engellilerin hak ettiği yaşam düzeyine ulaşabilmesi için eğitim imkanlarının daha da yükseltilmesi gerektiğini vurguladı. Selçuk, bugün tanıtımı yapılan materyallerin, normal gelişim gösteren öğrencilerin eğitim gördüğü okullardaki hafif, orta ve ağır düzeyde zihinsel yetersizliği, otizm, görme engeli ve yetersizliği ile işitme yetersizliği olan bireylere yönelik olduğunu anlattı.

“ÖĞRENCİLERİN SAĞLIĞINI TEHDİT ETMEYECEK ŞEKİLDE ÜRETİLDİ”

Selçuk, materyallerin kavram, okuma yazma, matematik, bilişsel beceriler, öz bakım, günlük yaşam, sosyal uyum, sosyal iletişim gibi alanlarda müfredattaki belli kazanımlarla bağlantısının oluşturulduğunu belirtti. Selçuk, materyallerin fiziksel, mekanik ve kimyasal açıdan öğrencilerin sağlığını tehdit etmeyecek şekilde üretildiğini kaydetti.

Selçuk, materyallerin ergonomik olarak öğrencilerin özelliklerine göre üretildiğini vurgulayarak, şöyle dedi: "2019 ve 2020'de özel eğitim öğretmenlerimizin de içinde bulunduğu ekip tarafından üretilen bu materyaller 81 ilimizde 6 bin 600 özel eğitim sınıfımıza veya okula gönderildi. 2021'de ise üretimi tamamlanan 1500 materyal seti 1500 okulumuza gönderilecek."

Selçuk, konuşmasının ardından özel eğitim materyallerini inceledi. Bakan Selçuk, daha sonra 1500 özel materyal setinin bulunduğu 2 tırı yolcu etti.

Programa, Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ile Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül de katıldı.

10-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş