Arama sonuçları

Özel okul açacaklardan hangi teminatlar istenecek?

Özel okul açacaklardan hangi teminatlar istenecek?

Özel okul açacaklardan hangi teminatlar istenecek? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kapanma riskine karşı özel okullardan 4 teminat isteyecek.. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel okulların açılması için gerekli standartlar arasında bulunan fiziki ve çevre koşullarını yeniden düzenleyen ve kapanma riski bulunan özel okullara ilişkin mali önlemler içeren yeni bir yönetmelik hazırlanıyor.

Yeni yönetmelik ile kimlerin özel eğitim kurumu açabileceği yeniden düzenlenerek bu okulların standartlarına ilişkin çalışma yürütülüyor. Bu kapsamda son aşamaya gelen yönetmelik ile kurumların hem fiziki hem de çevre koşullarını içeren standartlar da yeniden tanzim ediliyor.

ÖZEL OKUL AÇACAKLARDAN HANGİ TEMİNATLAR İSTENECEK?

Bakanlık, yeni yönetmelikle birlikte kapanma riski bulunan özel okullardaki öğrencilerin mağduriyetini en aza indirmek için mali önlemler de getirecek.  Taslağa göre, Milli Eğitim Bakanlığınca, kapanan özel okulların öğrencilerinin ve velilerin mağduriyetini en aza indirmek için bu okulların açılması sırasında kurucularından "teminat" göstermeleri planlanıyor.

Peki bu teminatlar neler olacak? Hürriyet’ten Nuran Çakmakçı’nın haberine göre MEB ile Maliye Bakanlığı’nın birlikte hazırladığı ve Cumhurbaşkanlığı’na gönderdiği kanun taslağı Meclis’ten onaylanırsa, yeni özel okullar, gösterilecek teminata göre açılabilecek.

Buna göre, özel okul açacaklardan şu dört teminat formülünden biri istenecek:

- Öğrenci kontenjanına göre belirlenecek ücret bir yerde toplanacak, zor durumda kullanılacak.
- Öğrenci ücretinin belli oranında bir miktar teminat olarak gösterilecek.
- Henüz miktarı belirlenmese de belli oranda nakit para bankalarda bloke edilecek.
- Okul binası ya da başka bir taşınmaz mülk teminat olacak.

OKULA MEB EL KOYABİLECEK

Kapanma durumundaki kurumlarda öğrencilerin mağdur olmaması ve eğitimin kesintiye uğramadan devam etmesi için Milli Eğitim Bakanlığının okulun yönetimini devralması amaçlanıyor.

27-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş