Arama sonuçları

Özel okulculuğa güvenin sarsılmaması için standartlar getirilmeli

Özel okulculuğa güvenin sarsılmaması için standartlar getirilmeli

Özel okulculuğa güvenin sarsılmaması için standartlar getirilmeli. Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal son aylarda özel okullarda yaşanan finansal sorunların gündeme geldiğine dikkat çekti. Dal, “Özel okulculuğa olan güvenin sarsılmaması için önlemlerin alınması ve bir takım standartların geliştirilmesi şarttır” dedi.

Türkiye Özel Okullar Derneği’nin (TÖZOK) geleneksel olarak düzenlediği ve bu yıl ana teması “Eğitimde Yeni Akımlar” olan 19’ncu Eğitim Sempozyumu Antalya’da başladı. Sempozyuma, 4’ü yabancı olmak üzere 29 akademisyen olmak üzere yaklaşık 1400 eğitimci katılıyor. 3 gün boyunca 10 konferans, 1 panel ve 14 çalıştay yapılacak.

Sempozyumun açılışını Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal yaptı. Dal, son dönemde derneğin AB çağrılarına katıldığını, uluslararası projeler geliştirdiğini söyledi.

ÖZEL OKULCULUĞA GÜVENİN SARSILMAMASI İÇİN STANDARTLAR GETİRİLMELİ

Dal, sempozyumda 3 başlık tartışılacağını söyleyerek, bunları teknoloji, sürdürülebilir ve farklılıkların zenginliği olarak sıraladı.

Dal teknolojinin dünyayı hızla değiştirdiğine dikkat çekerek, bugün okula başlayan öğrencilerin başka bir dünyaya hazırlanması gerektiğini belirterek, farklılaştırılmış eğitimin önemine dikkat çekti. Dal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her çocuğu olduğu gibi kabul eden, kendi bireysel farklılıklarını zenginlik olarak gören, böylelikle her öğrencimize başarılı olma imkanını en adil biçimde tanıyan farklılaştırılmış eğitim yaklaşımına ışık tutacak alanının uzmanları programda yer alıyor.

Soru değil, sorun çözen bireyler için tüm öğrencilerin özelliklerinin dikkate alındığı ve öğretimin buna göre düzenlendiği farklılaştırılmış eğitim ile ilgili çalışmalar umarız öğrencilerin ilgi duydukları alanları keşfetme yolculuğuna katkı sağlar.

Yapay zekanın tüm gelişmelere rağmen etik boyutunun hala çok tartışılıyor olması, eğitim söz konusu olunca çocuk hakları boyutu fazlaca dikkat kesilmemiz ve iyice irdelememiz gereken konular. Bu açıdan sempozyumun önemli bir işlevi olacağını düşünüyorum. Buradaki çalışmalar kendi yapay zeka prensiplerimizin de sonuç bildirgesine girmesine neden olacak.

Son birkaç ay özel okulların finansal yönetimlerinin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliği konusunda bayağı hızlı geçti. Şükürler olsun güzel sonuçlanan bir süreç yaşadık.  Burada Sayın Bakanımızın da konuyu ve öğretmenlerimizi önceleyen tutumu takdire şayandır. Özel okulculuğa olan güvenin sarsılmaması için önlemlerin alınması ve bir takım standartların geliştirilmesi şarttır.

29-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş