Arama sonuçları

Özel okullar ‘farklı eğitim modelleri’ uygulayabilecek

Özel okullar ‘farklı eğitim modelleri’ uygulayabilecek

Özel okullar ‘farklı eğitim modelleri’ uygulayabilecek.  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tek tip okul modelinin değil, farklı okullarda farklı modellerin denenmesi gerektiğini söyledi. Selçuk bu amaçla da mevzuatın esnekleşeceğini belirtti.

Türkiye Özel Okullar Derneği’nin Antalya’da düzenlediği ve bu yıl ana teması “Eğitim ve Etik” olarak belirlenen geleneksel eğitim konferansı sürüyor. Konferansın açılışını yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un özel okullarla ilgili yaptığı açıklama özel okulcular arasında destek aldı.

ÖZEL OKULLAR ‘FARKLI EĞİTİM MODELLERİ’ UYGULAYABİLECEK

Bakan Selçuk konuşmasında bütün okulların tek tip olduğu bir yaklaşım yerine dünyaya örnek olacak bir süreci yaşama geçirmek istediklerini söyledi.

Selçuk, özel okullarla ilgili olarak da şu sözleri dile getirdi:

"Özel okullardan benim beklentim şu, sizler özgün modeller ve tasarımlar konusunda biraz daha orijinal işlere, biraz daha esnek bir şekilde yapabilme imkanına kavuşmalısınız. Bu konuda tek tip olduğu bir yaklaşım değil de farklı okullarda farklı modellerin pilot olarak denendiği ve bu pilotlamalar sonucunda da dünyaya örneklerin çıktığı bir süreci de birlikte yaşamak istiyoruz."

Selçuk, mevzuatın ve bürokrasinin esnekleştirilmesi yönünde çalışmaların devam ettiğini aktardı. 

FARKLI MÜFREDAT UYGULANABİLECEK

İşte Selçuk’un bu sözleri özel okul kurucuları ve yöneticileri tarafından “farklı müfredat uygulayabileceğiz” sözleriyle karşılandı. Yıllardır özel okulların farklı müfredat ile de eğitim vermeleri gerektiğini söylediklerini anlatan okul yöneticileri şunları dile getirdi:

“Bakanımızın da söylediği gibi tek tip okullardan artık kurtulmamız gerekiyor. Belli temel dersler dışında özel okullar kendi müfredatlarını oluşturabilir. Bu açıklamalar önümüzdeki dönemde yapılacak mevzuat değişiklikleri ile her okulun kendi müfredatını da oluşturabilmesine olanak sağlayacaktır. Bu değişiklikleri heyecanla bekliyoruz.”

30-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş