Arama sonuçları

Parası olan üniversiteli genç mutlu

Parası olan üniversiteli genç mutlu

Parası olan üniversiteli genç mutlu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) 3 bin 509 öğrenci ile yapılan araştırma erkek öğrencilere göre kızların daha mutlu olduğunu, ekonomik durumun iyi olmasının da mutluluğu artırdığını gösterdi. Ankete katılan üniversitelilerin yüzde 50’den fazlası ise geleceğinden umutlu.

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kural’ın verdiği Probability and Statistics (MAT 271E) ve Olasılık-İstatistik (MAT 271) dersleri kapsamında ankat yapıldı. 200 öğrenci tarafından 3 bin 509 öğrenciye mutlu olup olmadığı, geleceğinden umutlu olup olmadığı, mutlu edecek meslek dalları, ekonomik durumları gibi sorular soruldu.

PARASI OLAN ÜNİVERSİTELİ GENÇ MUTLU

3 bin 509 öğrenci tarafından cevaplanan “Mutlu musunuz?” anketine göre, öğrencilerin yüzde 52.3’ü  mutlu. Mutsuz olduğunu söyleyen öğrencilerin oranı yüzde 11.6.  Mutlu mu mutsuz mu olduğuna karar veremeyenlerin oranı ise yüzde 36.1.

“Mutlu musunuz?” sorusuna verilen yanıt cinsiyete göre değerlendirilince kızların daha mutlu olduğu görülüyor. “Mutluyum” diyen kız öğrencilerin oranı yüzde 55.1 iken, aynı yanıtı veren erkeklerin oranı ise yüzde 51.

 PARA MUTLULUОU ARTIRIYOR

Anket verilerine göre öğrencilerin ekonomik durumu ve gelir durumları mutluluklarını artırıyor. Ekonomik durumu daha iyi olan öğrencilerin yüzde 60.6’sı mutlu. Ayrıca her ay düzenli geliri olan öğrencilerin ise yüzde 58.2’si mutlu olduklarını ifade ederken, bu oran burslularda yüzde 46.9’a, “gelirim yok” diyenlerde ise yüzde 25’e kadar geriliyor.

GELECEKTEN UMUTLULAR

“Üniversite öğrencisi olarak geleceğinizden umutlu musunuz?” sorusuna; öğrencilerin 52.3’ü “evet” yanıtını verdi. Geleceğimden umutlu değilim diyen öğrencilerin oranı ise yüzde 16.2.  Erkek öğrenciler, kız öğrencilere göre geleceğinden daha umutlu. Erkeklerin yüzde 55’i, kız öğrencilerin ise yüzde 47.9’u geleceğinden umutlu olduğunu ifade ediyor. Ekonomik durum mutluluk gibi gelecekten umutlu olmayı da etkiliyor. Ekonomik durumu iyi olan öğrencilerin yüzde 55.7’si geleceğinden umutlu olduğunu belirtirken, oran ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerde yüzde 40.9’a geriliyor.

OKUDUKLARI BÖLÜMLERDEN MUTLULAR

Anket sonuçları öğrencilerin çoğunun mutlu olacağını düşündüğü meslekte eğitim gördüklerini gösteriyor. Öğrencilerin yüzde 54.8’i “Mutlu olabileceğinizi düşündüğünüz meslek dalında mı eğitim görüyorsunuz?” sorusuna “evet” yanıtını verirken, mutlu olabileceğini düşünmeyen öğrenci oranı yüzde 15.6.

Erkek öğrencilerin yüzde 55.7’si eğitim gördüğü meslek dalında mutlu olabileceğini düşünürken, kız öğrencilerde ise bu oran yüzde 53.1. 

29-12-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş