Arama sonuçları

Parlamenterlere seslendi: ‘Geleceğimizi çaldınız’

Parlamenterlere seslendi: ‘Geleceğimizi çaldınız’

Parlamenterlere seslendi: Geleceğimizi çaldınız. İklim değişikliğine karşı dünya çapında öğrenci gösterilerine önayak olan 16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg, İtalya’da Senato’da yaptığı konuşmada “Geleceğimizi çaldınız” dedi.

PARLAMENTERLERE SESLENDİ: GELECEĞİMİZİ ÇALDINIZ

Salı günü Avrupa Parlamentosu’nda bir konuşma yapan, dün Vatikan’da Papa Francesco ile görüşen Greta Thunberg bugün de İtalyan Parlamentosu’nun iki kanadından biri olan Senato’da bir konuşma yaptı. Thunberg, yeni nesillerin geleceğinin “küçük bir grup insan hep daha fazla paraya sahip olabilsin diye satıldığını” söyledi.

BBC’de yer alan habere göre İsveçli öğrenci İtalyan senatörlere hitaben “Tek ihtiyacımız olan şey, bir gelecek. Geleceğimizi çaldınız” dedi ve şöyle devam etti:

“Bize yalan söylediniz. Bize sahte umutlar verdiniz. Geleceğe güvenle bakabileceğimizi söylediniz.

“Milyonlarca öğrenci iklim için grevler yaptı ama hiçbir şey değişmedi. Siz bize sözler veresiniz, ne yapılabileceğine bakacağınızı söyleyesiniz diye eğitimimizden ve gençliğimizden feragat etmek istemiyoruz. Selfie çekmek için sokaklara inmiyoruz. Eyleme geçmenizi, önlemler almanızı istiyoruz. Hayallerimizi ve umutlarımızı geri almak istiyoruz.”

Hükümetleri “muhteşem sözler ve harika vaatlere rağmen hiçbir şey yapmamakla” suçlayan Thunberg, fosil yakıtlarının kullanımına son verilmesi, doğanın korunması, ekosistemi tahrip etmeyen yeni yöntemler bulunması çağrısı yaptı.

Thunberg, “Kennedy ‘Ay’a gideceğiz’ demişti ve birkaç yıl sonra gidildi. Notre Dame yandı ve birkaç saat içinde yeniden inşası için para bulundu. Bir şey yapmak istediğimizde bir yolunu buluyoruz. Fakat iklimin tahribatını durdurmak için hiçbir şey yapılmıyor” dedi.

Fotoğraf: Twitter

 

19-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş