Arama sonuçları

Profesör tacizine 460 bin dolarlık ceza

Profesör tacizine 460 bin dolarlık ceza

Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles’ta iddialara göre iki yüksek lisans öğrencisi tarih profesörü tarafından taciz edildi. Öğrenciler, kendilerini profesöre taciz davasından vazgeçirmeye çalışan üniversiteye dava açtı. Üniversite 460 bin dolar ödeyecek

Yüksek lisans öğrencileri Nefertiti Takla ve Kristen Hillaire Glasgowtarih profesörü Gabriel Piterberg tarafından taciz edildiğini iddia etmiş, üniversitenin de kendilerini Piterberg’ü dava etmekten vazgeçirmeye çalışması üzerine üniversiteyi Temmuz 2015’te dava etmişti.

Üniversiteye dava açılmasından bir sene sonra, üniversite tarafından geçtiğimiz günlerde açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre, üniversite belli bir meblağ üzerinde anlaşarak davayı anlaşmalı bir şekilde çözdü. Buna göre iki öğrenciyyapılan ödeme anlaşması sonucunda toplamda 460 bin dolar ödeneceği duyuruldu. Öğrencilerden biri 350 bin, diğeri 110 bin dolarlık bir ödeme alırken, açıklama hangi öğrencinin hangi meblağı aldığı belirtilmedi.

ÖĞRENCİLERLE BİRE BİR GÖRÜŞEMEYECEK

Profesör Piterberg ile üniversite arasında yapılan 30 Haziran tarihli anlaşmaya göre profesör önümüzdeki güz döneminde üniversitede herhangi bir ders vermeyecek ve ofisine de sınırlı erişimi olacak. Öğrencilerle bire bir görüşmelerde bulunmasına izin verilmeyecek ve zorunlu hallerde kapısının açık tutulması şart koşulacak. Profesör yapılan anlaşma kapsamında bu yılın başında üniversiteye 3 bin dolarlık ceza ödemiş, öğrenciler ve fakülte çalışanları da cezayı hafif bularak protesto etmişti.

Petek SAMATYALI

info@pervinkaplan.com

21-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş