Arama sonuçları

'Riskli okul' önlerinde sivil ve resmi polis olacak

'Riskli okul' önlerinde sivil ve resmi polis olacak

19 Eylül Pazartesi günü yaklaşık 18 milyon öğrenci için yeni öğretim yılı başlıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü de 2016-2017 yeni eğitim öğretim yılı başlamadan önce okullarda ve çevresinde alınacak güvenlik önlemlerini açıklayan genelgeyi 81 ilin emniyet müdürlüğüne gönderdi. İşte genelgeye göre yeni öğretim yılında alınacak güvenlik önlemleri: 

POLİS İRTİBAT GÖREVLİLERİ: Genelgede il emniyet müdürlüklerinden, "Polis irtibat görevlileri" uygulamasına devam edilmesi, görevlendirilen personelin okul idaresi ile etkin bir şekilde işbirliği içerisinde olması istendi. Okul irtibat görevlileri bir hafta, üç hafta ve bir ay olarak belirlenen periyotlarla sorumlu oldukları okul yöneticileri ile en az bir defa görüşme yapacak, eğitim güvenliğini tehdit eden faktörler belirlenerek bu faktörlerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verilecek. 

RESMİ VE SİVİL EKİPLER GÖREVDE: Genelgeye göre, polis sorumluluk bölgelerinde bulunan tüm okullarda risk değerlendirilmesi yapılarak belirlenen durumlara göre resmi ve sivil ekipler görevlendirilecek. 

SUÇ İŞLEYEN ÖĞRENCİLER: Suç işlemeyi alışkanlık haline getiren ve okul güvenliğini etkileyen öğrenciler ile ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde çalışmalar yapılarak, uzmanlar tarafından yapılacak değerlendirme ile gerektiğinde psiko-sosyal destek verilmesi de sağlanacak.

OKUL ÇEVRESİNDEKİ KAFELER: Okul çevrelerinde bulunan internet kafeler, elektronik oyun salonları, kahvehaneler başta olmak üzere umuma açık yerler ile park ve bahçelere yönelik denetimler artırılacak, okulla ilişkisi bulunmayan kişiler okul çevrelerinden uzaklaştırılacak. 

OKUL GİRİŞ ÇIKIŞ SAATLERİ: Okul giriş ve çıkış saatlerinde, okul önlerinde, okul çevresinde ve okul güzergahlarında genel asayiş ve trafik önlemlerini almak için yeteri kadar yaya ve motorize ekip görevlendirilecek.

NARKOTİM EKİPLERİ ETKİN OLACAK: Uyuşturucu ile mücadele birimleri tarafından okul önü ve çevresinde idari ve adli tedbirlerin artırılması, uyuşturucu ticareti ve kullanımının önlenmesi için "Narkotim" ekipleri etkin olarak görev yapacak. 

METRUK BİNALAR: Eğitim-öğretim ortamını olumsuz etkilediği değerlendirilen metruk bina ve yapılar hakkında ise gerekli işlemler yapılacak.

Bu blog AA abonesidir

 

16-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş