Arama sonuçları

Sağlık doktora programına yeni düzenleme

Sağlık doktora programına yeni düzenleme

YÖK, sağlık alanında doktora programı açılabilmesi için gerekli olan 6 öğretim üyesinin de aynı alandan olma şartını kaldırdı. Yeni düzenlemeye göre, 6 öğretim üyesinin 3'ü aynı alandan, 3'ü ise ilgili veya yakın alandan olabilecek. 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Sağlık Bilimleri Alanında Lisansüstü Eğitim Çalıştayı”ndaki konuşmasında bu kararla akademisyen sıkıntısı çekilen alanlarda bu programların açılabilmesine imkan sağlandığını söyledi. 

Avrupa Üniversiteler Birliği Salzburg kriterlerinin, doktora eğitimi uygulamasının nasıl olması gerektiğini geniş olarak ifade ettiğini aktaran Saraç, bu kriterlerde doktora eğitimi ile araştırma arasındaki sinerjinin özellikle vurgulandığını ve danışmanların kalite kriterleri ile tanımlanmış bir eğitim almalarına ciddiyetle önem verildiğini anlattı. 

ÜNİVERSİTELERDE KALİTE KAVRAMI 

Bu yıl kurdukları Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun, hemen her konuşmasında ısrarla üzerinde durduğu önemli bir birim olduğunu dile getiren Saraç, "Üniversitelerimizde kalite kavramı, fevkalade önemsediğimiz ve asla ödün vermeyeceğimiz çalışma alanımızdır. Bugünkü çalıştayın önemli bir konusu da kalite kavramı olmalıdır. Bu kavramı, doktora eğitiminde de ısrarla ve hızla yerleştirmeliyiz." ifadelerini kullandı. 

ÜNİVERSİTELERDE KAÇ ÖĞRENCİ VAR?

Türk yükseköğretim sisteminin, Avrupa yükseköğretim alanında öğrenci sayısı açısından ikinci sırada olduğunu söyleyen Saraç, 193 üniversitede 6 milyon 785 bin 535 öğrencinin, 100 binin üzerinde uluslararası öğrencinin, 150 bine yakın öğretim elemanının bulunduğunu hatırlattı. 

2015-2016 akademik döneminde 78 bin 223 kız ve 45 bin 535 erkek öğrencinin doktora çalışması yaptığını kaydeden Saraç, "Önemli olan bu yüksek sayısal büyüklüğe hızla kalite kültürünü getirmektir. Doktora konusunda özellikle vurgulamak istediğim diğer iki önemli kavram, sanayi odaklı doktora ve disiplinler arası yeni çalışmalardır. Bu değerler, ancak ortak çaba ve yüksek sorumluluk anlayışı ile gerçekleşebilir. Ben bütün üniversitelerimizin istenirse bu kavramları yakalayabileceğini düşünüyorum." değerlendirmesini yaptı. 

YÜRÜTME KURULU KARARI NE OLDU

Saraç, 11 Mayıs'ta yapılan Yürütme Kurulu’nda sağlık doktora programlarıyla ilgili aldıkları kararı şöyle açıkladı: 

“Bazı alanlarda eğitici kriterinin sağlanmasında zorluklar yaşandığı herkesin malumu. Bu zorluğu aşmak için YÖK olarak sağlık alanında doktora programı açılmasına ilişkin ilkelere,’Sağlıkla ilgili anabilim dallarında doktora programı açılabilmesi için lisansüstü eğitim öğretim programı açılmasına ilişkin ilkelerin birinci ve ikinci maddesi uyarınca, üniversite kadrosunda önerilen alandan en az ikisi doçent veya birisi profesör olmak üzere üç öğretim üyesi olması gerekmektedir. Diğer üç öğretim üyesi ise ilgili veya yakın alandan olabilecektir’ ibaresi eklendi. Bu da sağlık alanında özellikle doçent ve profesör sıkıntısı çekilen doktora programlarında bir rahatlık getirecektir. Bu şekilde, doktora eğitimi verecek hoca sıkıntısı çekilen alanlarda doktora programlarının açılabilmesine imkan sağlanmıştır."

YENİ DÜZENLEME NE GETİRİYOR?

Yyeni düzenlemeye göre, sağlık alanında doktora programı açılabilmesi için 6 öğretim üyesinin de aynı alandan olma şartı kaldırıldı. Yeni kararla doktora programı açmak için gerekli olan 6 öğretim üyesinin 3'ünün aynı alandan, 3'ünün ise ilgili veya yakın alandan olabilmesine imkan sağlandı.

Bu blog AA abonesidir

26-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş