Arama sonuçları

Sağlıklı ve Güvenli Kampüs Belgesi’ni alan ilk üniversite belli oldu

Sağlıklı ve Güvenli Kampüs Belgesi’ni alan ilk üniversite belli oldu

Türk Standartları Enstitüsü’nden (TSE) "Küresel Salgın Bağlamında Güvenli Kampüs Belgesi" almanın gururunun yaşandığı Bartın Üniversitesi’nde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kararlılıkla sürdürülüyor.

Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun, virüs tehlikesinden korunmak için kurdukları ekiplerle salgına karşı ciddi önlemler aldıklarını söyledi.

Bilimsel faaliyetler ile eğitim öğretimin etkin ve dinamik yürütülmesi için mücadele ettiklerini anlatan Uzun, bir yandan da hijyen konusunda sistematik ve sürdürülebilir bir süreç yürüttüklerini dile getirdi.

YENİ NORMALE UYGUN HAZIRLIK

Türkiye'de ilk Kovid-19 vakasının görülmesiyle 23 Mart 2020'de uzaktan eğitime geçtiklerini belirten Uzun, şöyle konuştu:

"Diğer taraftan yeni normale geçiş süreciyle hazırlıklarımızı yapmaya başladık. 5 Ağustos 2020'de TSE tarafından standartları belirlenmiş olan hijyen ve sanitasyon belgesi için çalışmalarımızı sürdürdük. Aslında bu bir ihtiyaçtan doğdu. Ağustosta Spor Bilimleri Fakülte’mizin seçme sınavları yapılacaktı. Bu sınavların sağlıklı ve temiz ortamda yürütülmesi amacıyla hijyen ve sanitasyon belgesi başvurumuz oldu. Bu çalışmalar sonucunda 5 bin kişinin katılımıyla temassız bir sınav modeli geliştirdik. Tam da bu tarihlerde, sağlıklı ve güvenli kampüsler geliştirilmesine yönelik TSE tarafından bir kılavuz hazırlandı, hijyen ve sanitasyon belgesini aldık"

Uzun, daha sonra "Küresel Salgın Bağlamında Güvenli Kampüs Belgesi"ne müracaat ettiklerini belirterek, şöyle dedi:

İLK DEVLET ÜNİVERSİTESİYİZ

"İncelemeler sonucunda belgeyi almaya hak kazandık. 'Ortak sağlığımız ve ortak geleceğimiz' anlayışıyla gösterdiğimiz gayretler sonucunda bu belgeyi alan ilk devlet üniversitesi olduk. Bunun haklı gururunu yaşıyoruz."

“KADEMELİ OLARAK YÜZ YÜZE EĞİTİME NİSANDA BAŞLIYORUZ”

Rektör Uzun, mümkün olduğu kadar bulaş riskini azaltacak şekilde hareket etmeyi amaçladıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Sağlık Bilimleri Fakültemizde, Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulumuzda, Fen ve Spor Bilimleri Fakültemizde bazı programların belli sınıflarında tedbiri elden bırakmadan, kademeli olarak yüz yüze eğitime nisan itibarıyla başlıyoruz."

Uzun, yüz yüze eğitim için üniversiteye gelmek istemeyenlerin canlı yayınlarla dersleri takip edebileceğini söyledi.

17-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş