Arama sonuçları

Sanat ve spor TEOG puanlarına nasıl etki yapacak?

Sanat ve spor TEOG puanlarına nasıl etki yapacak?

Sanat ve spor TEOG puanlarına nasıl etki yapacak? İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları ev sahipliğinde yapılan 7. Temel Eğitim Sempozyumu'nda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Dr. Muammer Yıldız, öğrencilerin sanat ve spor alanındaki başarılarının TEOG’a yansıtılmasına ilişkin çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Yıldız sanat ve spor başarılarının TEOG'a nasıl etki yapacağını da yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını açıkladı. 

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları (İTÜ GVO) Özel Dr. Natuk Birkan İlkokulu ve Ortaokulu ev sahipliğinde, Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Okul Öncesi Eğitimi ve İlkokul Komisyonu üyelerinin desteği ile düzenlenen 7. Temel Eğitim Sempozyumunun açılışında Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Muammer Yıldız da katıldı. 

Yıldız'ın açıklamaları şöyle oldu: 

TEOG'DA PORTFOLYO OLACAK: “Bakanlık olarak en kıymetli referans noktamız iyi örneklerdir. Bu anlamda kamu ya da özel okulları ayırmaksızın yapılan tüm iyi işleri, olumlu örnek davranışlarını kıymetli buluyor ve takdir ediyoruzÖğrencilerin spor ve sanat başarısı TEOG’da portfolyo olarak değerlendirilecek”  

ÖĞRETMEN ROL MODEL: Bakanlık olarak eğitimin kalitesini ve kurumsal kapasitemizi artırma noktasında önemli çalışmalar yürütüyoruz. Merkezi sınavlarımız, yenilediğimiz, güncellediğimiz ve daha öğrenci merkezli, çocukların yaparak, yaşayarak süreç içerisinde kendi kendilerine öğrendikleri, öğretmenin rol model olduğu müfredatımız eğitimcilerimiz tarafından kabul gördü. Uzun bir süredir bu uygulama ile ilerliyoruz. Elbette eksiklikler vardır ancak bizler bunun telafisi için çalışıyoruz. Eğitim Teknolojilerinin Fatih projesi kapsamında bütün okullarımıza fırsat eşitliği yaratması noktasında önemli bir gayretimiz var. 

BİZ SINAV DEMEDİK KAMUOYU TEOG SINAVI DEDİ: Ancak tüm iyileştirmelere, geliştirmelere rağmen aslında adını bizim koymadığımız ama kamuoyunun TEOG diye adlandırdığı merkezi sınavımızı, dönem içerisine herhangi bir yazılıyı esas alarak yapıyoruz. Biz buna sınav bile demedik ama kamuoyu bunu TEOG sınavı diye adlandırdı. Başlangıçta çok olumsuz yaklaşan arkadaşlarımız bile zaman içerisinde, bizim de eksikleri gidermemizle olumlu yönlerini görmeye başladı, bize olan inancı arttı. 

SPOR VE SANAT BAŞARILARI: Bakanlık olarak kamuoyuna verdiğimiz bir sözümüz vardı. Biliyorsunuz müfredatımızda güncellemeler ve yeni düzenlemeler yapılacak. TEOG değerlendirmesi ile ilgili daha önce söz vermiş olduğumuz, öğrencilerimizin spor ve sanat başarılarının portfolyo olarak değerlendirilmesi noktasında çalışmaları belli bir düzeye getirdik. En kısa zamanda bununla ilgili haberleri de kamuoyu ile paylaşacağımızı umuyoruz.” 

TEOG'DA EK PUAN NEDİR?

MEB, spor ve sanat alanında başarılı olan öğrencilere de tıpkı TÜBİTAK'ın yaptığı  uluslararası bilim ve matematik olimpiyat sınavlarında derece alanlara olduğu gibi ek puan verecek.  Bu olimpiyatlara katılmaya hak kazanan ve dereceye giren öğrenciler Yılsonu Başarı Puanları'nın (YBP) yüzde 7'si ile yüzde 10'u oranında TEOG'da ek puan alıyor. Ancak sanat ve spor alanında verilecek ek puanının bu yıl için geçerli olması beklenmiyor. Sanat ve spor başarılarında ise kriterlerin ne olacağı henüz belli değil.  

ÖĞETMENLER ROL MODELDİR 

İTÜ Rektörü ve İTÜ GVO Kurucu Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Karaca konuşmasında, “Öğretmenler her yönüyle örnek birer rol modeldir. İyi bir eğitim yarınlarımıza bırakacağımız en kıymetli mirastır” dedi. 

“Eğitimde Olumlu Yaklaşım: Etkileri ve Önemi” temasıyla gerçekleştirilen ve çok sayıda panel ve çalıştayın gerçekleştirildiği 7. Temel Eğitim Sempozyumunda iletişim, farkındalık ve saygı, sınıf yönetimi ve çatışma çözümü, mizahın olumlu yaklaşımlardaki etkileri gibi konular ele alındı. 700’ün üzerinde yönetici ve eğitimcinin katıldığı sempozyum sonuç bildirgesinin okunmasıyla tamamlandı.

09-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş