Arama sonuçları

‘Şeker’ testini geçen başarılı mı oluyor?

‘Şeker’ testini geçen başarılı mı oluyor?

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en zeki insanları arasında sayılan tanımlanan ünlü fizikçi ve fütürist Prof. Dr. Michio Kaku ile konuşma fırsatı bulduk. Zekayı “IQ ile ilgisi yok” diye tanımlayan Kaku’ya göre zekâ geleceği görmek ve geleceği tasarlayabilmek. Başarılı ve zeki insanlar "bugün" ya da "yarın" için değil, gelecek için planlar yapar. Buna karşılık daha az zekiler "şu an ne yapabilirim?" diyerek kısa vadeli düşünür. 

Kaku, çocukların gelecekte başarılı olup olmayacağını anlamak için bir psikoloji testinin kullanıldığını anlatıyor. Gelin bu testin ne olduğuna bakalım:

Adı Marshmallow Testi. "Şekerleme Testi" ya da "zevki erteleme becerisi"olarak da tanımlanıyor. Bu testte çocuklar bir odaya alınıyor ve önlerine bir şeker ya da lokum konuyor. "Şimdi bir tane şeker mi istersin, yoksa 2 saat sonra 2 tane mi?" diye soruluyor. Sonra çocuk odada "şeker" ile 15-20 dakika yalnız bırakılıyor. Video çekimlerinde de gözleneceği gibi kimi çocuklar daha gözetmen yanından çıkmadan şekeri yemeğe başlıyor. Bazıları şeker ile başbaşa kaldığında kokluyor, parmağını şekere sürüp, ağzına götürüp, tadına bakıyor. Kimi yememek için odanın içinde dolanıyor, kimi şarkı söylüyor, kimi dans ediyor, kimi şekeri görmemek için gözlerini kapatıyor. Süreyi şekeri yemeden başarı ile tamamlayanlara ödül olarak ikinci bir şeker daha veriliyor ve bu çocuklar bekleyerek, tek şeker yerine iki şeker yemiş oluyor. 

UZUN VADELİ DÜŞÜNENLER KAZANACAK
1960'lı yılların sonu 1970'li yılların Colorado, Harvard, Stanford ve Columbia üniversitelerinde akademisyenlik yapan Walter Mischel bu testi okul öncesi çocuklara uygulanmaya başlıyor. Amaç çocukların ne kadar kendilerini kontrol edebildikleri ve hazzı erteleyerek daha çok arzu edilen için bekleme becerilerini ölçmek. 

İşte Kaku bu testten başarı ile geçen çocukların yaşamları incelendiğinde daha başarılı olduklarının görüldüğünü söylüyor. O yüzden de "şimdi" diyenlerin ve bu şekilde hareket edenlerin kısa vadeli düşünenler olduğunu vurgulayan Kaku, bu kişilerin olamayacaklarının görüldüğünü belirtiyor. Kaku'ya göre "şeker" testinde olduğu gibi başarılı olacaklar "Şimdi ne elde edebilirimi değil" uzun vadeli düşünenler olacak. 

Bu yazı Habertürk Gazetesi’nde Pervin Kaplan’ın köşe yazısı olarak da yayımlanmıştır.

Fotoğraf: Bilfen Okulları

11-04-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş