Arama sonuçları

Selçuk’tan Doğa Koleji yorumu: Kapatmak kolay, iki satır yazı ama!

Selçuk’tan Doğa Koleji yorumu: Kapatmak kolay, iki satır yazı ama!

Selçuk’tan Doğa Koleji yorumu: Kapatmak kolay, iki satır yazı ama! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Doğa Koleji’nde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Katıldığı bir televizyon programında haftalardır öğretmenlerinin maaşlarını ödeyememesi, finans sorunları yaşaması ve satış süreçleriyle kamuoyunun gündeminde olan Doğa Koleji ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Toplumun “Milli Eğitim Bakanlığı çözüm bulsun” dediğini hatırlatan Selçuk özel okullar ve Doğa Koleji’nde yaşananlar ile ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

SELÇUK’TAN DOĞA KOLEJİ YORUMU: KAPATMAK KOLAY, İKİ SATIR YAZI AMA!

"Bu okullar özel okullar, bizim okullarımız. Bana 'Kaç öğretmeniniz var?' dediklerinde özel okullardaki öğretmenlerimizi hep sayarım. Onlar da benim öğretmenim. Bizden muvafakat alarak öğretmenlik yapıyorlar. Bizim çocuklarımızın öğretmenleri. Burada şöyle bir şey var. Toplumun 'Milli Eğitim bir çözüm bulsun.' gibi bir şeyi var. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkisi nedir? Hani göreve davet ediyorsunuz ya.

BİR YERİ KAPATMAYI ÖNCELİKLİ ALMAYIZ

Benim görevim şu, belirli kuralların 3 kez üst üste ihlali sonunda kurumun kapatılması, yani öğretiminin sonlandırılması söz konusu. Biz bir yeri kapatmayı öncelikli olarak almalıyız. Diyelim ki 3 ay önce bu kurumları Bakanlık olarak kapattım. Burada 4 binden fazla öğretmen, 2 binden fazla idari personel var. Bu öğretmenlerimize yazık değil mi? Yani bunu kapatmak kolay, 2 satır yazı. Öğrenciyle ilgili her türlü hazırlığım var, orada rahatım. Bütün özel sektörü davet ettik. Dedik ki 'En kolay şartlarda benim bu okuldaki öğrencilerimi nereye, nasıl yerleştiririz ama hangi şartlarla?' Bütün bunları tek tek konuştuk. Hepsinden çok net cevaplar aldık. Dediler ki (Biz şu şartlarda bunu yapabiliriz. Özel öğretim sektörünün yara almasını istemeyiz, destek veririz.)" 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğrencinin eğitim hakkını savunmak zorunda olduğunun altını çizen Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

BAKANLIĞIN BÖYLE BİR GÖREVİ YOK

"Denilse ki 'Yarın sabah bütün öğrenciler resmi okullara yerleşsin.' Buna biz hazırız zaten. Kimi nereye yerleştireceğim, her türlü tedbirimi aldım. Derdimiz şu değil, 'Milli Eğitim Bakanlığı burayı satın alsın.' Bakanlığın böyle bir görevi yok. Bu doğru da olmaz. Eğer beklediysek öğretmenim zarar görmesin, bu süreçte bir çözüm üretilebilir mi diye. Şu anda çok güçlü bir çözüm ve hazırlık var. O açıdan velilerimiz de kısmen rahatladı. Bu süreç devam ediyor. Çok kısa bir süre içerisinde bunun çözümü ortaya çıkar."

Bu arada Doğa Koleji'ni İTÜ Vakfı'nın satın almasıyla ilgili gelişmeler sürüyor.

21-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş