Arama sonuçları

SEV’den öğrencilerine burs desteği

SEV’den öğrencilerine burs desteği

SEV’den öğrencilerine burs desteği. Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV), Liselere Giriş Sınavı’nda (LGS) yeterli puanı alarak çatısı altındaki Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji ve SEV Amerikan Koleji’ne kayıt yaptıran başarılı öğrencileri burslarla destekliyor.

Vakfa bağlı dört lisede, maddi desteğe gereksinim duyan öğrencilere maddi destek bursunun yanı sıra çeşitli kategorilerde başarı bursu olanakları da sağlanıyor.

SEV’DEN ÖĞRENCİLERİNE BURS DESTEĞİ

Başarılı öğrencilerin maddi zorluklardan etkilenmeden iyi eğitim almalarına destek vermeyi hedefleyen Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV), kendisine bağlı 4 lisedeki öğrencilerine farklı burs seçenekleri sunuyor. Kuruluşları bir buçuk asır öncesine uzanan Üsküdar Amerikan Lisesi (UAA), İzmir Amerikan Koleji (ACI), Tarsus Amerikan Koleji (TAC) ve SEV Amerikan Koleji’nin (SAC) bağlı olduğu SEV, öğrencilerine verdiği burs olanaklarını artırmak için yaptığı çalışmaları güçlendirerek sürdürüyor.

YENİ BURS: BİLİM BURSU

Çatısı altındaki okullarda okuyan öğrenciler için mali ihtiyaç ve akademik başarı burslarına ek olarak geçtiğimiz yıl Spor ve Sanat Bursu’nu oluşturan SEV, bu yıl bu burslara Bilim Bursu’nu da ekledi.

150 YENİ BURSLU ÖĞRENCİ

Bir yılı İngilizce Hazırlık toplam beş yıllık eğitim programı olan SEV’e bağlı liselerde, bu yıl Hazırlık sınıfına kayıt yapacak öğrencilerden en az 150’si burslu okuyacak. Bu öğrencilerin en az dörtte biri de eğitim hayatları boyunca eğitim ücreti ödemeyecek. Her 6 öğrencisinden 1’ini burslu okutan SEV, gelecek eğitim-öğretim döneminde öğrencilerine toplam 47,4 milyon TL burs verecek.

LGS PUANI YETEN ÖN KAYIT YAPTIRABİLİR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçlarını açıklamasının ardından, LGS ile öğrenci alan diğer özel okullar gibi kayıt kılavuzu çerçevesinde SEV’e bağlı liselerin de kayıt taban puanları web sitelerinde açıklanıyor.  SEV, 1. kayıt döneminde kayıt yaptıran en yüksek puanlı öğrencilere okul ücreti yanında diğer eğitim masraflarını karşılayan burslar da sağlayabiliyor.

 

İZMİR VE TARSUS’TA YATILILIK BURSU

 

İzmir Amerikan Koleji ve Tarsus Amerikan Koleji’nde kız ve erkek öğrencilerin yatılı burslu okuma olanağı bulunuyor. Farklı şehir ve bölgelerden gelen öğrenciler, okul ortamına ve öğrencilerin eğitimine zenginlik katıyor. Yatılılık olanağı olan Tarsus ve İzmir’de, yüzde 100 ‘Giriş Başarı Bursu’ veriliyor. Bu burs, bir yılı İngilizce Hazırlık sınıfı olmak üzere beş yıl boyunca devam ediyor.

 

SEV’İN EN YENİ TEMSİLCİSİ SEV AMERİKAN KOLEJİ’NE GİRİŞ BAŞARI BURSU

Bu yıl kayıt döneminde SEV Amerikan Koleji’ne (SAC) kayıt yaptıran en yüksek puanlı öğrencilere Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) tarafından yüzde 100 ‘Giriş Başarı Bursu’ verilecek. Bu burs 5 yıl boyunca devam edecek.

 

BURSLAR 2’YE AYRILIYOR

 

SEV’in verdiği burslar, ‘Mali Destek Bursu’ ve ‘Başarı Bursu’ olmak üzere iki ana başlık altında toplanıyor. Burslar, okula ve öğrencilerin ihtiyacına göre Mali Destek Bursu, Akademik Başarı Bursu ve Spor, Sanat ve Bilim Bursu olarak değişiklik gösteriyor. Her bir bursun kendine özgü özel koşulları bulunuyor. Bu koşullara göre burs oranları değişiklik gösteriyor ve okul ücretinin yüzde 100’ünü aşan oranlara varabiliyor.

 

MALİ DESTEK BURSU

LGS’de yeterli puan alarak SEV liselerine kayıt yaptırma koşullarını sağlayan ancak yeterli maddi olanağı olmayan öğrenciler için Mali Destek Bursu veriliyor. Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji ve SEV Amerikan Koleji’ne kayıt yaptıracak öğrenciler, Mali Destek Bursu’ndan faydalanabiliyor. Bu burs ihtiyaca göre farklı oranlarda sunuluyor. Maddi destek bursu, SEV’in verdiği toplam bursların yüzde 70’ini oluşturuyor.

İlk kayıt döneminde okulların kendi siteleri üzerinde açılan özel bağlantıdan başvuru yapılması gerekiyor. Mali Destek Bursu’na her yıl yeniden başvuru yapılıyor. Bursun devamı için öğrencinin sınıfını geçmiş olması ve disiplin cezası almamış olması koşulları gerekiyor.

BAŞARI BURSLARI

SEV’in üç ayrı kategoriye ayırdığı Başarı Bursları, sadece akademik başarıya değil, sanat, bilim ve sporda başarı sağlayan öğrencileri de desteklemeyi hedefliyor. Başarı Bursları; Giriş Başarı Bursu, Ara Sınıf Başarı Bursu ve Spor, Sanat ve Bilim Bursu olarak sınıflanıyor.

AKADEMİK BAŞARI BURSU

Akademik başarı bursu, liseye giriş sınavında en yüksek puan almış öğrenciler ile ara sınıflarda en yüksek yılsonu not ortalamasını sağlamış öğrencilere verilen başarı bursudur. Akademik Başarı Bursu iki şekilde veriliyor:

GİRİŞ BAŞARI BURSU

SEV’in liselerine yeni kayıt olacak öğrencilere verilen başarı bursudur. Özel Okullar Başvuru Kılavuzu’nda belirlenen takvimdeki 1. kayıt döneminde kayıt yaptıran en yüksek puanlı öğrencilere sağlanıyor.

Bu sene İzmir Amerikan Koleji’nde 3 öğrenciye ve Tarsus Amerikan Koleji’nde 8 öğrenciye, SEV Amerikan Koleji’nde de 10 öğrenciye Giriş Başarı Bursu verilecek. Bu burstan öğrenci beş yıl boyunca yararlanabilecek.

Öğrencinin lise ara sınıflarına devamı sırasında elde edeceği puan ortalamasının belirlenen sınırın altında olmaması ve disiplin cezası almaması gerekiyor.

ARA SINIF BAŞARI BURSU

Tarsus Amerikan Koleji, İzmir Amerikan Koleji ve SEV Amerikan Koleji’nde okumakta olan öğrencilere verilen başarı bursudur. Ara sınıflarda okuyup bir önceki ders yılının sonunda kendi sınıf seviyelerinde en yüksek yılsonu not ortalamasını sağlamış öğrencilere sağlanıyor. Her okul için belirlenmiş sayıda öğrenciye veriliyor. Süresi bir yıl olan bu bursu alan öğrenci aynı zamanda mali destek bursuna da başvurabiliyor.

Öğrencinin ders yılı sonu itibarıyla, yılsonu not ortalamasının belirlenen ortalamanın üzerinde olması ve disiplin cezası almamış olması gerekiyor.  

SEV SPOR, SANAT VE BİLİM BURSU

Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV), akademik alanda başarılı olduğu kadar çok yönlü ve mutlu bireyler yetiştirmeyi hedef ediniyor. Bu nedenle öğrencilerinin sportif ve sanatsal faaliyetlere katılmasını ve bilimsel yarışmalarda yer almasına destek veriyor. Bu alanlarda başarılı olmuş öğrencileri desteklemek için de Spor, Sanat ve Bilim Bursu veriyor.

SEV çatısı altındaki liselere yeni kayıt yaptıracak veya halen eğitimine devam eden sporcu, sanatçı ve araştırmacı öğrenciler, lise eğitimlerini kapsayan 5 yıl süresince okul ücretinin yüzde 50’si oranında burs alabiliyor. Aynı öğrenci spor, sanat ve bilim alanlarından bir tanesinden burs alabilirken, okulun mevcut Mali Destek Bursu’ndan da yararlanma olanağı devam ediyor. Mali Destek Bursu’ndan yararlanan öğrencinin bursu, spor, sanat veya bilim bursunun üzerine eklenerek yüzde 100’e ulaşabiliyor.

SEV SPOR BURSU KOŞULLARI

 

Spor Bursu’ndan yararlanabilmek için adayın olimpik spor dallarından birinde ya da satrançta milli sporcu olması ve aktif sporculuğunun devam ediyor olması gerekiyor. Ayrıca Türkiye Kulüpler Şampiyonası’nda ya da Türkiye Okullar Şampiyonası’nda ilk 4 dereceye giren takımlarda oynamış olanlar, bireysel spor dallarında spor yapanlardan ‘geniş katılımlı’ Türkiye Şampiyonaları’nda ilk 3 dereceye girmiş olanlar bu burstan yararlanmak için başvurabiliyor.

 

SEV SANAT BURSU KOŞULLARI

 

Devlet Konservatuvarı’nda yarı zamanlı öğrenci olarak okuyan veya konservatuvardan mezun olmuş olan veya Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenmiş (UNICEF, UNESCO gibi) uluslararası yarışmalarda ilk 3 dereceye girmiş olanlar, burstan yararlanmak için başvurabiliyor.

 

SEV BİLİM BURSU KOŞULLARI

TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatı’nda, ortaokul öğrenciliği sırasında altın, gümüş ya da bronz madalya alan öğrencilere, SEV liselerine kayıt yaptırmaları durumunda veriliyor.

Burslarla ilgili detaylı tüm bilgilere okulların web sitelerinden ulaşılabilir, başvurular ilgili linklerden yapılabilir.

 

www.uaa.k12.tr                     www.sevkoleji.k12.tr www.aci.k12.tr                      www.tac.k12.tr

 

www.sev.org.tr

 

 

Bu yazı advertoryal içeriktir

24-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş