Arama sonuçları

Sınıfta kalma geri gelecek mi?

Sınıfta kalma geri gelecek mi?

Sınıfta kalma geri gelecek mi? Bir yanda yeni lise modeli tartışılırken, sınıf geçme yönetmeliğinde de değişiklik yapılacağı ortaya çıktı. Yani sınıfta kalma geri gelecek?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk daha önce yaptığı açıklamalarda sınıfta kalmanın olmadığı bir sistemin sorunlu olduğunu dile getirmişti. Selçuk, öğrencilerin 4 işlemi bilmeden üniversiteye geldiklerini söyleyerek, şu eleştirileri yapmıştı:

SINIFTA KALMA GERİ GELECEK Mİ?

“Siz yaptığınız işin anlamlı olmasını istersiniz. Bu kadar sene çocuklar okuyor ama sonra üretim yok denildiğinde öğretmenler için de anlamsızlaşıyor. Sınıfta kalmanın olmadığı sistemde okurlarsa, 4 işlem bilmeden üniversite bitirebiliyorlar. Sınıfta kalmanın olmadığı ortamda öğrenci ‘Sen ne not verirsen ver, sınıfı geçeceğim’ dediği ortamda öğretmenin mutlu olması mümkün değil.”

KOLAY SINIF GEÇME OLMAMALI

Selçuk, yeni lise modelini, derslerini, üniversiteye geçişle ilgili görüşlerini anlatırken, “kolay sınıf geçilmesini” de eleştirdi. Sınıf geçme yönetmeliği üzerinde de çalışacaklarını anlatan Selçuk, “ Kolay sınıf geçerek biz bu sistemi yürütemeyiz” dedi.

NASIL SINIF GEÇİLİYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretim kurumları ile ortaöğretim kurumları yönetmelikleri sınıf geçmeleri de düzenliyor. Buna göre ilkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmıyor.

 

İLKOKULDA SINIF TEKRARI YOK

İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre ilkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmıyor. Yani ilk 4 sınıfta ilkokulda sınıfta kalma yok.

Peki ortaokulda değişiklik oluyor mu? Buna da İlköğretim Kurumları Yönetmeliği şu yanıtı veriyor:

“Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında alınan bütün önlemlere rağmen bir üst sınıfı başarmada güçlüklerle karşılaşabilecek öğrencilerin sınıf geçmesi veya sınıf tekrarına ikinci dönemin son haftasında şube öğretmenler kurulunda karar verilir.”

Ancak uygulamada ortaokulda da sınıf tekrarına bırakılan öğrenci olmuyor.

İlkokul ve ortaokulu sınıfta kalma, sınıf tekrarı olmadan tamamlayan öğrenciler liseye geldiğinde durum değişiyor mu?

LİSEDE 6 BAŞARISIZ DERSLE SINIF GEÇME

Lisede başarısız dersi de olsa öğrencinin yılsonu başarı puanı 50 ise zayıf derslerine bakılmadan sınıf geçebiliyorlar. Bir öğrenci toplam 6 dersten başarısız olsa bile bir üst sınıfta okuyabiliyor.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği bu durumu şöyle anlatıyor:

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder.

 

20-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş